Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

23.10.2014

Boris Akunin odwiedza Polskę i Kraków

Światowej sławy pisarz rosyjskojęzyczny, autor między innymi książki Pory roku będzie gościem trwającej od 20 do 26 października 6. edycji Festiwalu Conrada.

W czwartek 23 października o godzinie 20.30 zapraszamy na spotkanie ROSJA BEZ KOŃCA. SPOTKANIE Z BORISEM AKUNINEM. Z pisarzem będzie rozmawiać Wacław Radziwinowicz. Spotkanie odbędzie się w ICE Krakow Centrum Kongresowe.

Bezpłatne wejściówki na to spotkanie można odebrać w terminie od 6 do 9 października w dwóch punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i przy ul. św. Jana 2.

Boris Akunin (pseudonim Anna Borisowa, a w zasadzie Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili) to jeden z najwybitniejszych pisarzy współczesnej Rosji, pochodzenia gruzińskiego. Jego cykle kryminalne i powieści obyczajowe są uwielbiane przez czytelników na całym świecie. Nominowany do Nagrody Bookera, w 2000 roku otrzymał tytuł Rosyjskiego Pisarza Roku, kawaler Orderu Wschodzącego Słońca. Akunin to nie tylko twórczość - jest również eseistą i tłumaczem. Pseudonim literacki zaczerpnął z języka japońskiego, gdzie „Akunin" oznacza Łotra, natomiast litera „B" w podpisie jest inspirowana rosyjskim anarchistą, Michaiłem Bakuninem.

Anna Borisowa

Pory roku

Tłumaczenie: Katarzyna Maria Janowska

Historia pięknej miłości, połączona z fascynującą opowieścią o kruchości życia i o tęsknocie za wieczną młodością

Anna Borisowa podbiła serca rosyjskich czytelników.
Nikt nie wiedział, kim jest błyskotliwa debiutantka.
Dopiero niedawno okazało się, że to sam Boris Akunin.

Jest koniec marca 1918 roku. Aleksandryna ma dopiero trzynaście lat, jednak ten rok zapamięta na zawsze. To czas jej pierwszej miłości, ale i politycznej inicjacji – Rosją targają niepokoje, rozpoczyna się wojna domowa, która odmieni wszystko, na zawsze.

Inny obraz z pamięci: Mandżuria, Harbin. Aleksandryna w łódce z Dawidem. To dzień jego urodzin, zaraz mu powie, co do niego czuje, zaraz postawi wszystko na jedną kartę. Z ciemności prosto na nich płynie długa chińska łódka, ma wygaszone latarnie. Uderzenie. Szamotanina. Także ten wieczór odmieni wszystko.

I jeszcze inne wspomnienie: spotkanie, które sprawiło, że Aleksandryna stała się dojrzałą kobietą. Jadą z mistrzem Wan Inem pociągiem w stronę Amurskiej Kalifornii. Niewidomy mędrzec opowiada jej o gorączce złota i o skarbie, który jest od złota cenniejszy. Opowiada jej o sekrecie długowieczności.

"Pory roku" to napisana z rozmachem i misternie skonstruowana rosyjska powieść w najlepszym wydaniu. To historia pięknej miłości, połączona z fascynującą opowieścią o kruchości życia i o tęsknocie za wieczną młodością.