Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.11.2014

„Beksińscy” nominowani do "Pióra Fredry"

Bestsellerowa biografia Magdaleny Grzebałkowskiej znalazła się w gronie pięciu tytułów walczących o tytuł Książki Roku 2014 w konkursie „Pióro Fredry".

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek, wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.

- „Nominowaliśmy książki odwołujące się do potrzeb intelektualnych i estetycznych czytelników" - powiedział dr Jan Choroszy, jeden z jurorów konkursu.

Ogłoszenie laureata nastąpi 4 grudnia o godz. 20.00, podczas uroczystej gali we wrocławskim Afrykarium. Zwycięzca otrzyma statuetkę „Pióra Fredry" autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak.

Gala otworzy 23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które będą trwać w dniach 4-7 grudnia 2014 na Dworcu Wrocław Główny.

Trzymamy kciuki za naszą Autorkę!

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

Jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat!

To nie jest książka o znanym malarzu, który tworzył dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak wiele razy próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

"Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści."
/Mariusz Szczygieł/

"Zdaje się, że praca Magdaleny Grzebałkowskiej w tym wypadku to nie tylko przepłynięcie wpław oceanu materiałów dowodowych – to też pióro, które zdołało je powiązać tak, że tworzą spójną, arcybarwną opowieść, tak wieloperspektywiczną i zagadkową jak co najmniej samo życie."
/Dorota Masłowska, „Dwutygodnik”/

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką „Gazety Wyborczej” i autorką bestsellerowych książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" oraz "1945. Wojna i pokój".