Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.08.2014

100. rocznica wymarszu kadrówki z krakowskich Oleandrów

Będziesz 3 sierpnia w Krakowie? Zapraszamy na debatę Pierwsza Kompania Kadrowa - między mitem a czynem, w której wezmą udział m.in. Jerzy Illg, redaktor naczelny Znaku, oraz autorzy książki Małgorzata idzie na wojnę.

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów Pierwsza Kompania Kadrowa. Wymarsz ten stał się symbolicznym początkiem polskiej drogi do niepodległości w trakcie pierwszej wojny światowej.

W debacie Pierwsza Kompania Kadrowa - między mitem a czynem udział zapowiedzieli:
- prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa
- Wojciech Lubawski, prezydent Kielc oraz współautor książki Małgorzata idzie na wojnę
- Tomasz Natkaniec, współautor książki Małgorzata idzie na wojnę
- prof. Jan Rydel, historyk i przewodniczący Komitetu ESPS
- Jerzy Illg, redaktor naczelny Wydawnictwa Znak

Podczas debaty promowana będzie książka Małgorzata idzie na wojnę - awanturnicza i barwna opowieść o losach młodej Małgorzaty Szczerbińskiej, która chcąc ukarać wiarołomnego kochanka, wplątuje się w sam środek walki o wolność Polski.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Wydawnictwo Znak.


 

plakat

 

 

Data spotkania: Niedziela, 03 sierpnia 2014

Godzina: 17:00

Gdzie: Sala Baltazara Fontany (Rynek Główny 35, Kraków)

Prowadzący: Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Jeśli nie zabije go wojna, zrobi to ona

Ma ją poślubić, lecz nie pojawia się w kościele. Rusza z Józefem Piłsudskim, by bić się o wolną Polskę. W oczach Małgorzaty nie znajduje to usprawiedliwienia. Urażona duma i złamane serce pięknej mistrzyni sztuk walki domagają się zemsty. Żadna wojna jej nie powstrzyma.

Awanturnicza i barwna opowieść o losach młodej Małgorzaty Szczerbińskiej, która chcąc ukarać wiarołomnego kochanka, wplątuje się w sam środek walki o wolność Polski.

„Małgorzata idzie na wojnę” to powieść napisana przez dwóch przyjaciół, którzy swoją pasję i zamiłowanie do poszukiwań starych dokumentów spletli z pełną humoru i szaleństwa historią pięknej Małgorzaty. Dziewczyna nie cofnie się przed niczym, aby wymierzyć sprawiedliwość pewnemu kawalerzyście.