Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mira Jakowienko

Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej

Tłumaczenie: Dorota Bal

Żona mordercy, kochanka bezpieki. Wstrząsająca spowiedź Agnessy Mironowej

Agnessa stoi przed lustrem. Zapina kolię, którą dostała od męża. Na dłonie wsuwa jedwabne rękawiczki. Wszystko pasuje, wygląda świetnie. Jest gotowa na bal. Jej mąż, oficer NKWD, dał jej to, czego pragnęła ‒ światowe życie.

Żyła jak królowa: luksusy, dwór pochlebców, kochankowie, żadnych ograniczeń w świecie, w którym na podstawie jednego donosu znikały całe rodziny. Agnessa znała reguły gry, umiejętnie odsuwała od męża kolejne konkurentki, a gdy było trzeba, znowu stawała się niewinną i łagodną dziewczyną. Wygrała marzenia, ale potem omal nie przypłaciła tego życiem.

„Żona enkawudzisty” to fascynująca opowieść o miłości w burzliwych czasach, gdy rodziła się stalinowska Rosja. Agnessa zakosztowała raju dostępnego tylko dla czerwonych elit i przeżyła piekło gułagu. Teraz opowiada nam swoją historię.

Oprawa miękka

Format: 144x205

Liczba stron: 448

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-06-02

ISBN: 978-83-240-3010-1

Opracowanie graficzne: Katarzyna Ewa Legendź

Tytuł oryginalny: Agnessa

Tłumaczenie: Dorota Bal

Przeczytaj także

Być kobietą kata
Historia Agnessy Mironowej pokazuje w jaki sposób na szczyty radzieckiej hierarchii trafiali chwilowi faworyci Stalina.
>>> czytaj więcej
Poznajcie Scarlett O'Harę XX wieku
Agnessa Mironowa zrobiła wszystko, aby przeżyć. Zakosztowała raju dostępnego tylko dla czerwonych elit, potem omal nie straciła życia. Oto jej historia.

 


>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Łukasz Modelski

Agnessa Mironowa snuje opowieść pełną kłamstw na własny temat, a jednak w całości wiarygodną. Mówi jakby mimochodem, jakby gawędząc – podobnym tonem opisuje stroje czy menu przyjęć elit NKWD i szkielety ofiar Wielkiego Głodu. Przerażające świadectwo człowieka sowieckiego, głos z nieludzkiej ziemi.

Agnessa i Mirosha Mironow - galeria zdjęć
Ciekawostki historyczne

Świeże warzywa, owoce i egzotyczne kwiaty w środku syberyjskiej zimy? Nie ma sprawy! Prywatne kina i podróże carskimi salonkami? Na zawołanie. Szampan, kawior, wyszukane potrawy, kiedy wszyscy wokół głodują? Oczywiście. Poznajcie życia przedwojennych radzieckich wysokich sfer („Sekrety stalinowskiej elity. Jak się bawili czerwoni kaci”). Zobacz więcej >>

Być kobietą kata...

Żony enkawudzistów awansowały wraz z mężami i wraz z nimi upadały. Najpierw żyły jak królowe. Potem, gdy zaczynali znikać sąsiedzi, sądziły, że ich to nie dotyczy. Na koniec drżały, gdy rozlegało się pukanie do drzwi („Być kobietą kata, czyli życie na huśtawce Stalina”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Stany Zjednoczone krajem nieskończonych możliwości? - zapomnij! Najbardziej oszałamiające kariery można było zrobić w radzieckiej Rosji! To jednak była zabawa dla naprawdę zuchwałych ludzi z mocnymi nerwami, bo równie łatwo i błyskawicznie pokonywało się drogę od zera na sam szczyt, jak później spadało w dół… („Kolega z wakacji zastępcą ministra? Tak się robiło kariery w Związku Radzieckim”) Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Wyobraź sobie, że do Twoich drzwi właśnie zapukał przedstawiciel reżimu… Masz się natychmiast stawić na przesłuchanie. Wiesz, co to oznacza? Jeśli chcesz mieć jakiekolwiek szanse na przetrwanie aresztowania, procesu i zsyłki do łagru, lepiej przeczytaj ten poradnik. Zanim enkawudziści Ci go nie skonfiskują („Poradnik przetrwania w radzieckim łagrze. Lektura tylko dla ludzi o mocnych nerwach”). Zobacz więcej >>

Recenzje

A ona tańczy...
20 17
Nie umiem przypisywać książek do odpowiednich kategorii a powiedzieć, że są to książki historyczne to zdecydowanie za oględnie, za mało. „Dzierżyński" Sylwii Frołow i „Żona enkawudzisty" Miry Jakowienko. Biografie? Publicystyka historyczna? W każdym razie świetnie napisana, to o tej drugiej pozycji, obrazująca krwawe czasy z perspektywy dotąd nie bardzo znanej. Dowodem na wykonaną wielką i szczegółową, rzetelną pracę pisarską są przypisy. Nieprawdopodobnie nienużąca dawka historycznych informacji o Rosji Sowieckiej w zakresie ważnych postaci, wydarzeń i instytucji machiny rewolucyjnej, wojskowej, organów bezpieczeństwa i gułagu. Oprócz tego parę stron o Stowarzyszeniu Memoriał, co daje czytelnikowi podstawę zrozumienia, jak ważne z perspektywy czasu i tego, co obecnie dzieje się w Rosji, jest drukowanie wspomnień z okresu Wielkiego Terroru, czystek politycznych w latach po rozpoczęciu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, a w końcu utraty nadziei po wydawałoby się przełomowym 1953 roku.
>>> czytaj więcej
Doświadczyć raju i piekła
36 25
„Obyś żył w ciekawych czasach" - to chińskie, starożytne przekleństwo jak ulał pasuje mi do wspomnień Agnessy Mironowej, tytułowej żony enkawudzisty, z tym że dla niej były one może ciekawe, z perspektywy czytelnika są, przede wszystkim, przerażające. Przyszło jej żyć w epoce, w której Rosję zagarniała stalinowska wszechwładza. NKWD, Czeka, łagry, gułagi, wielki głód, terror, prześladowania, fabrykowane oskarżenia, sądy bez rzetelnych lub jakichkolwiek procesów - to wszystko wywołuje u przeciętnego człowieka strach i niedowierzanie. Agnessa stanowiła element systemu represji, widziała go od środka, będąc jednocześnie jego beneficjentką i ofiarą. Poznając Mironowa, Agnessa wsiadła na tę huśtawkę, na której tak lubił bujać innych „najbardziej genialny".
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.