Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

W mroku. Sprawa zabójstwa Iwony Cygan

Mateusz Baczyński

W mroku. Sprawa zabójstwa Iwony Cygan

Spektakularne śledztwo czy kłamstwo, w które uwierzyła cała Polska?

14 sierpnia 1998 roku krajem wstrząsnęła informacja o bestialskim morderstwie 17-letniej Iwony Cygan. Ciało brutalnie pobitej i uduszonej drutem nastolatki znaleziono nad Wisłą w małopolskim Szczucinie. Sprawców szukano latami – bezskutecznie.

Dopiero w 2017 roku śledczy ogłosili, że udało im się przełamać panującą od lat zmowę milczenia. Twierdzono, że byli sąsiedzi nastolatki od początku wiedzieli, kim są mordercy. Milczeli, bo bali się o własne życie. Ci, którzy zdecydowali się mówić, ginęli w tajemniczych okolicznościach.

Tyle oficjalna wersja. Akta sprawy, do których jako pierwszy dotarł Mateusz Baczyński, zdają się sugerować coś zupełnie innego.

Z dziennikarskiego śledztwa wyłania się wstrząsający obraz pracy prokuratury i owianego legendą Archiwum X. Organy ścigania całkowicie ignorowały fakty podważające ich teorie i manipulowały opinią publiczną, co w konsekwencji nakręcało spiralę nienawiści wobec podejrzanych. Choć o sprawie Iwony Cygan powstawały do tej pory materiały prasowe, telewizyjne, książki i podcasty – wszystkie powtarzały te same informacje. Co, jeśli nie były one prawdziwe? Co, jeśli mamy do czynienia nie z przełomowym śledztwem, tylko z wielkim kłamstwem?

Co tak naprawdę wydarzyło się 25 lat temu w burzową sierpniową noc w Szczucinie?

Oprawa miękka

Format: 140x205

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-240-6532-5

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.