Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

26.04.2017

Premiera anglojęzycznej biografii Czesława Miłosza

We wtorek 25 kwietnia w wielkiej londyńskiej księgarni Waterstones przy Gower Street odbyła się premiera anglojęzycznego wydania biografii Andrzeja Franaszka „Miłosz. A Biography" opublikowanej przez Harvard University Press. W spotkaniu poświęconym polskiemu nobliście udział wzięli Andrzej Franaszek, Jerzy Illg, tłumacze biografii Miłosza Alexandra i Michael Parker oraz Stanley Bill, tłumacz wydanej niemal równocześnie powieści Miłosza „The Mountains of Parnassus". Nazajutrz, 26 kwietnia, premierze biografii Miłosza w Wolfson College w Oxfordzie towarzyszył pokaz filmu „Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza", o którym opowiadali autorzy scenariusza Andrzej Franaszek i Jerzy Illg.

Biografia Andrzej Franaszka miała już kilka wielkich, bardzo pozytywnych recenzji, m.in. w „Times Literary Supplement", „Washington Post", „Literary Review" i „Sunday Times". Zapowiadane są recenzje w „The New Statesman","The Spectator", „The Tablet", „Irish Examiner", „Catholic Herald", „Wales Arts Review" i „The New York Review of Books", gdzie recenzję pisze Charles Simic.

Biografia noblisty pióra Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności. 

Wydarzenie Roku Czesława Miłosza! Niebywałe życie, niebywała biografia

Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.

Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka.

Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.