Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

26.05.2016

Najlepsze pomysły na Dzień Matki

Zbliża się Dzień Matki. Co podarować? Oczywiście najlepiej dobrą książkę. A takich nie brakuje w naszych propozycjach.

Każdemu na pewno spodoba się nasz bestseller „Fatum i furia". Ta książka jest jak rozsypująca się układanka. Gdy wszystko wydaje się jasne, prawda zaczyna wychodzić na jaw. „Fatum" to opowieść Lancelota o spotkaniu kobiety, która odmieniła jego życie, w „Furii" Mathilde mówi o tym, jak było naprawdę. Lauren Groff odkrywa istotę bliskości i samotności, porusza to co sekretne, skrywane i mroczne. O tej powieści nie da się zapomnieć.

 

Inną powieścią, także zapadającą głęboko w pamięć jest najnowsza książka Magdalena Parys „Biała Rika" - oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o namiętności, grzechu, rozłące i pamięci.
I o ludziach, którzy nigdzie nie przynależą, bo zbyt często wyjeżdżali na zawsze - i zbyt wiele musieli zapomnieć.

 

Polecamy także wyjątkową książkę na Dzień Matki. Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki „On" właściwie nie nadaje się na bohatera powieści. Jak kochać kogoś, kogo łatwiej się wstydzić? Co zrobić, gdy rzeczywistość za nic sobie ma nasze oczekiwania i przybiera kształt, którego nie chcemy? Piotr Kofta tak napisał o książce: „Siłą napędową tej powieści jest właśnie złożona relacja między matką a synem, relacja, w której mieści się rozczarowanie i nadzieja, żal i troska, smutek i radość, rezygnacja i zemsta."

Mamo, które lubią epickie powieści - polecamy "Ósme życie (dla Brilki)" Nino Haratischwili. To monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku.
Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci.

Paniom, które lubią powieści psychologiczne spodoba się „Patyk" Hanny Samson, mistrzyni w budowaniu wyrazistych portretów psychologicznych kobiet. Barbara prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Pewnego dnia zostaje brutalnie zaatakowana pod swoim domem. Śmiertelnie rani napastnika i ucieka z miejsca zdarzenia. W każdej chwili może zostać aresztowana - i ta myśl niespodziewanie mobilizuje ją do działania. Rozpoczyna wędrówkę w przeszłość, aby wyrównać swoje rachunki ze światem. Traumatyczne wydarzenie stwarza szansę, na jaką wcześniej nie liczyła. Happy end jest w zasięgu ręki.

Miłośniczkom Orientu proponujemy porywającą powieść, która przeniesie je wprost do serca XVI-wiecznego Stambułu "Uczeń architekta". Dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego. Jego sercem zawładnie córka sułtana - księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią - potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym.

Bliski Wschód, ale już współczesny, to miejsce akcji „Za drzwiami pałacu". Cay Garcia opisuje prawdę o zamkniętym świecie saudyjskiej arystokracji. Za drzwiami pałacu w Rijadzie saudyjska księżniczka Arabella wiedzie typowe życie arabskiej arystokratki. Jej garderobę wypełniają abaje od Chanel i kolekcje drogich torebek, a z szuflad wysypuje się brylantowa biżuteria. A przynajmniej tak to wygląda na pierwszy rzut oka...

 

Dramatyczna prawdziwa historia kryje się w książce „Nareszcie wolna" - to opowieść o podniesieniu z ogromnej traumy, ale przede wszystkim o wybaczeniu, do jakiego zdolny jest człowiek. Mahtob Mahmoody jest wesołą czterolatką. Dziewczynka wiedzie beztroskie dzieciństwo córki lekarza, wykształconego w Stanach Zjednoczonych Irańczyka.
Wszystko się kończy, gdy wizyta u rodziny w Teheranie przeradza się w półtoraroczną gehennę.

Piękną historię matczynej miłości przedstawia także Cathy LaGrow w „Czekałam na ciebie". To prawdziwa historia matki i córki, które odnalazły się po 77 latach. Babcia autorki, Minka Disbrow, przez prawie 80 lat ukrywała, że w wieku 17 lat oddała swoją pierwszą córkę do adopcji. Książka poruszyła serca setek tysięcy czytelniczek.

 


O spełnionych marzeniach opowiada także Magdalena Kordel w swojej najnowszej powieści „Nadzieje i marzenia". W Malowniczem czas płynie wolniej, a marzenia stają się rzeczywistością. Magda otrzymuje tajemniczy list z francuskiej kancelarii. Niebawem Malownicze zatrzęsie się od plotek o spadku. Wszyscy będą chcieli wiedzieć, czy z dnia na dzień Magda stanie się bajecznie bogata. Ona jednak ma inne kłopoty.

 

Mamom spodoba się także „Primabalerina" Doroty Gąsiorowskiej. Mistrzyni literatury obyczajowej udowadnia, że każdy nowy dzień daje szansę na zmiany. Kiedy Nina stanęła przed bramą starej lwowskiej kamienicy, nie przypuszczała, że kryje się za nią tajemnica. Historia słynnej primabaleriny prowadzi ją śladem rodzinnych sekretów, a kresowy Lwów staje się coraz bliższy sercu. Okazuje się, że Nina może tu odnaleźć klucze do własnej przeszłości.

 

Dla lubiących się pośmiać i odetchnąć polecamy "Szczęśliwe zakoczenie" - pierwszą powieść komediową o kryzysie twórczym, pisarce i współczesnej Polsce. Bestsellerowa autorka Sonia Geppert z warszawskich salonów ucieka do małej mieściny nad morzem. I - o dziwo! - życie tam okazuje się niezwykle interesujące. Zmagania z codziennością, z obudzoną ponownie seksualnością dojrzałej kobiety i z własną niemocą twórczą przynoszą zaskakujący portret współczesnej kobiety.

 

A dla pań, które lubią dalekie podróże i egzotyczne klimaty proponujemy reportaż „Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie". Andrzej Meller, znany reporter, podróżnik, pokazuje nam Wietnam nieznany. Kraj, w którym na powojennych zgliszczach wyrosło mozaikowe, pełne paradoksów społeczeństwo. To tu Wschód spotyka Zachód, socjalistyczna władza brata się z wielkimi koncernami, a amerykański narkoman oddaje swoje serce wietnamskiej prostytutce.


A dla wszystkich, którzy chcą żyć ekologicznie i zdrowo, lekturą obowiązkową jest „Wyrzuć chemię z domu" Ewy Kozioł. Autorka pokazuje, że Twój dom może być czysty, zadbany i bezpieczny bez chemicznych środków czyszczących. Podkreśla, że by wyglądać młodo i zdrowo, Twoje ciało nie potrzebuje nasyconych konserwantami drogich kosmetyków. Na zwykłe dolegliwości zdrowotne Twojej rodziny poleca bezpieczne naturalne leki, które z łatwością przygotujesz sama w domowym zaciszu.


Wszystkie książki możecie kupić na znak.com.pl