Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

31.03.2018

Joanna Bator laureatką Nagrody Literackiej im. Hermanna Hessego!

Z wielką dumą informujemy, że nasza autorka Joanna Bator została laureatką niemieckiej Nagrody Literackiej im. Hermanna Hessego! To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich o światowym znaczeniu.
Jury przyznało ją Joannie Bator i jej niemieckiej tłumaczce za „europejską tematykę powieści", „poetycki, a jednocześnie ironicznie zdystansowany język", który „w przekładzie Kinsky tworzy niezależne językowe uniwersum".
Jest to kolejna zagraniczna nagroda naszej autorki po szwajcarskiej Nagrodzie Spichlerzowej (2015), niemieckiej Nagrodzie Literackiej im. Stefana Heima (2017) i Nagrodzie Literackiej Usedomer (2017).

 

Pierwsza japońska powieść Joanny Bator! Wielkie zaskoczenie w duchu zen!

Kiedy drzwi zamknęły się za jej chłopakiem, nie wiedziała, że widzi go po raz ostatni. Kiedy zaczęła uczyć polskiego Panią Myōko, nie przypuszczała, że dzięki niej wyruszy w daleką podróż. Kiedy po raz pierwszy spotkała Mistrza Myō, nie sądziła, że jej życie na nowo nabierze sensu. Kiedy na jej drodze stanął mężczyzna ze znamieniem w kształcie oliwki na plecach, nie spodziewała się, jak silna będzie miłość, która ich połączy. Podróżując wraz z główną bohaterką po Japonii, towarzysząc jej w sklejaniu rozbitych naczyń, czytelnik stopniowo wkracza w harmonijny świat zen, gdzie serce i umysł zapisuje się jednym znakiem kanji, a najpiękniejsze jest to, co niekompletne, przemijające i niedoskonałe. Metaforą ludzkiego losu jest tutaj kintsugi, pradawna sztuka naprawy ceramiki za pomocą złota.

Joanna Bator – Pisarka. Autorka m.in. Wyspy łzy, Roku Królika i uhonorowanej Nagrodą Literacką Nike Ciemno, prawie noc.

Purezento (czyli „prezent”) to powieść tajemnicza i na wskroś japońska. Poruszająca historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść ma słodko-słony smak umami.