Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.04.2017

Biografia, którą można obdzielić kilka osób

Kiedy E.O. Chirovici skończył swoją pierwszą powieść napisaną w języku angielskim, zrobił to, co każdy szanujący się autor zrobić powinien: rozesłał ją do kilkunastu agentów literackich w Londynie. Niestety, nikt nie był nią zainteresowany. Wysłał ją więc do kolejnych agentów, a później do kilku niszowych wydawców. Jeden z nich, Robert Peett z Holland House Books, spotkał się z autorem i oznajmił, że chętnie kupiłby prawa do „Księgi luster", ale... książka zasługuje na lepszego wydawcę, większą promocję i wyższą zaliczkę. I polecił kilka agencji, do których należy jeszcze wysłać maszynopis.

W londyńskiej Peters, Fraser and Dunlop, do której trafił w końcu maszynopis, stażystka Marilla Savvides dostała polecenie przejrzenia sterty nadesłanych tekstów. „Jeśli znajdziesz tam coś interesującego, masz pierwszego podopiecznego" - usłyszała. W ten sposób w ręce Marilli trafiła powieść Chirovicia. Dwa tygodnie później prawa do książki kupili już wydawcy w kilku krajach, a w kilkunastu kolejnych toczyły się aukcje. Jeszcze przed premierą powieść znalazła 40 wydawców na całym świecie.

E.O. Chirovici jest prawdziwym człowiekiem renesansu: ekonomistą, pisarzem, malarzem i dziennikarzem. Urodził się w 1964 roku w Făgăraş w Siedmiogrodzie. Obecnie mieszka w Brukseli. W 1989 roku zadebiutował w prasie literackiej, a w roku 1991 opublikował dwie powieści: „Masacrul" („Masakra") i „Comando pentru general" („Komando dla generała"), które okazały się bestsellerami. Pracował w mediach. W 2002 roku został doradcą rządowym ds. ekonomicznych premiera Adriana Năstase, a rok później prezesem Narodowej Agencji Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Kooperacji. Związany z Wielką Narodową Lożą Rumunii (przez siedem lat był jej Wielkim Mistrzem) oraz Klubem Berneńskim, jest członkiem honorowym Rumuńskiej Akademii Nauk.

Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich oraz prozatorskich. W roku 2002 został odznaczony Orderem Gwiazdy Rumunii w klasie kawalera. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Bioterra w Bukareszcie, Uniwersytetu im. Aurela Vlaicu w Aradzie oraz Uniwersytetu w Oradei. Opublikował ponad 1000 artykułów w Rumunii i za granicą, jest autorem powieści oraz książek o tematyce gospodarczej oraz społeczno-politycznej.

W powieści „Księga luster" snuje intrygę, która trzyma w napięciu do końca. To wciągająca bez reszty, szkatułkowa opowieść o morderstwie, wspomnieniach i kłamstwach. Stylowy kryminał, którego elementy, jak w kalejdoskopie, układają się w zupełnie różne obrazy, w zależności od tego, kto dochodzi do głosu.

E. O. Chirovici

Księga luster

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

Czy prawda w ogóle istnieje?

Słynny agent literacki Peter Katz otrzymuje fragment książki, która wciąga go od pierwszej strony. Jej autor, Richard Flynn, wspomina czasy studiów, podczas których był blisko związany ze znanym wykładowcą. Tuż przed Bożym Narodzeniem 1987 roku profesor został zamordowany we własnym domu, a zabójcy nigdy nie odnaleziono. Katz jest przekonany, że autor chce w książce wskazać mordercę albo… przyznać się do winy.
Jednak zanim Katz dotrze do Flynna, ten umrze w szpitalu, nie pozostawiając żadnej informacji o manuskrypcie. Agent obsesyjnie pragnie dowiedzieć się, co zaszło tamtej nocy w domu profesora, zatrudnia więc dziennikarza śledczego. Kellerowi udaje się odnaleźć świadków i detektywa odpowiedzialnego za prowadzenie śledztwa 25 lat temu, u którego właśnie zdiagnozowano alzheimera. Ale ich wspomnienia mają niewiele wspólnego z wersją przedstawioną w książce Flynna…
Gdy wydaje się już, że prawda nigdy nie wyjdzie na jaw, detektyw Freeman postanawia ostatni raz spróbować do niej dotrzeć.
Tylko czy prawda w ogóle istnieje?

"Księga luster" to wciągająca bez reszty, szkatułkowa opowieść o morderstwie, wspomnieniach i kłamstwach. Stylowy kryminał, którego elementy, jak w kalejdoskopie, układają się w zupełnie różne obrazy, w zależności od tego, kto dochodzi do głosu.
Porównywana do "Tajemnej historii" Donny Tartt powieść wzbudziła ogromne emocje na wiele miesięcy przed premierą – prawa do jej wydania kupili wydawcy w 39 krajach.