Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

18.11.2017

Auschwitz - między czernią a bielą

W sobotę 18 listopada wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Wójcik i Maciejem Zdziarskim, autorami książki „Dobranoc, Auschwitz". Podczas spotkania autorzy będą opowiadać o mniej znanych aspektach rzeczywistości obozowej: o tym, że za ogrodzeniem z drutu kolczastego istniały przyjaźń i miłość, które pomagały przetrwać, że więźniowie pisali listy do najbliższych, a ilustrowanie ich pozwalało uciec od koszmaru, o orkiestrze obozowej i lagermuzeum, o wigiliach, ale także o ucieczkach. Spotkanie poprowadzi Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Początek spotkania o godz. 15 w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9). Spotkanie jest połączone z pożegnaniem z wystawą „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz" w Kamienicy Szołayskich. Wstęp na wystawę i na spotkanie wolny!

 

Polacy, którzy przeżyli Auschwitz.

Ostatni moment, by posłuchać ocalonych.

JÓZEF PACZYŃSKI, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta Rudolfa Hössa. Na pytanie, czemu nie poderżnął mu gardła, będzie musiał odpowiadać przez całe życie.

MARCELI GODLEWSKI, 1921, AK-owiec, egzekutor Kedywu. Po wielu miesiącach przesłuchań trafia do obozu, skąd ucieka przy pierwszej okazji.

LIDIA MAKSYMOWICZ, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia dziewczynka. Wystraszone dziecko ukrywające się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele.

KAROL TENDERA, więzień numer 100 430. Zakażony tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. Nigdy nie pogodzi się z tym, że można bezkarnie mówić o „polskich obozach zagłady”.

STEFAN LIPNIAK, 1924. Czterdzieści cztery miesiące za drutami. Cała młodość. Niewiele o tym mówi, bo życie to nie tylko obóz.

Mija 70 lat. Byli więźniowie Auschwitz nadal żyją i są wśród nas. Spotykamy ich na ulicy, w tramwaju, w aptece. Mijamy w pośpiechu, nie zwracając uwagi. Wciąż mają dużo do opowiedzenia. Oto ich historie.

Aleksandra Wójcik (ur. 1987) – dziennikarka, reporterka, publikowała m.in. w „‚Dzienniku Polskim” i miesięczniku „‚Świat Problemów”. Pracuje w Instytucie Łukasiewicza.

Maciej Zdziarski (ur. 1979) – prezes Instytutu Łukasiewicza. W przeszłości dziennikarz Trójki, TVP i Radia Kraków, później manager w korporacjach. Fotograf przyrody, autor książki „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia” (wyd. 2022).