Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.06.2018

28. Festiwal Kultury Żydowskiej: Zaproszenie na dyskusję

Zapraszamy na debatę zorganizowaną w ramach 28. Festiwalu Kultury Żydowskiej, które odbędzie się 30 czerwca o godz 16:00 w JCC Kraków (ul. Miodowa 24).

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Sejm przyjął dwie nowelizacje ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Kluczowy Art. 55 a. 1 stał się źródłem kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich. Zanim do kryzysu doszło, przedstawiciele polskiej prawicy z sympatią wypowiadali się o państwie Izrael, wskazując na podobieństwa i wspólne interesy rządzących obu państw w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej. Płaszczyzną dobrych relacji miała być pamięć o Polakach ratujących Żydów w czasie Zagłady.

Czy historia Holokaustu i relacji polsko-żydowskich musiała poróżnić polską prawicę z Izraelem? Jakie są konsekwencje przyjęcia nowelizacji? Co to oznacza dla dialogu polsko-żydowskiego i polsko-izraelskiego? Jaka jest pamięć o polskich Żydach i Zagładzie w dyskursie polskiej prawicy?

W dyskusji udział wezmą:
▪ Marta Duch-Dyngosz - socjolożka, redaktorka miesięcznika „Znak"

▪ Ewa Junczyk-Ziomecka - prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

▪ Agnieszka Magdziak-Miszewska - ambasadorka Polski w Izraelu w latach 2006-2012, członkini Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

▪ Stefan Sawicki - członek komisji przyznającej tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Instytucie Jad Waszem

Prowadzenie:
Dominika Kozłowska - redaktor naczelna miesięcznika „Znak"