Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.09.2019

Nominacja do Nagrody Historycznej „Polityki”

Nagroda Historyczna Polityki, to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Nagród nie przyznano tylko dwukrotnie - w 1965 i 1981 r. Przez ten czas POLITYKA nagrodziła aż 187 laureatów (z pełną listą można się zapoznać na polityka.pl/nagrodyhistoryczne). Z okazji 60-lecia Nagród przewodniczący jury red. Marian Turski (pomysłodawca Nagrody, od początku stojący na czele Kapituły) postanowił rozdzielić prace naukowe i popularnonaukowe.

Nominacja do Nagrody Historycznej „Polityki" za rok 2018 dla Michała Wójcika i jego książki „Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci"!

W uzasadnieniu nominacji Marian Turski napisał:

„Mistrzostwo Wójcika polega na tym, że odtwarza dzień codzienny oprawców, więźniów (umiejętność przygotowania akcji), gotowość (lub brak) pomocy powstańcom przez okołoobozowe środowiska. Szacunek i podziw!"

 Przypomnijmy: Treblinka pochłonęła ok. 900 tys. ofiar - to największy cmentarz Żydów polskich. Jedyni pozostający (czasowo) przy życiu więźniowie - to ci, których zmuszano do pomagania Niemcom w procesie Zagłady. W tym własnych rodzin! Desperacja - jak u gladiatorów - rodzi determinację oporu. 2 sierpnia wybuchło powstanie. Zginęło kilkuset więźniów i kilku strażników. Ok. 400 zbiegło, a 85 doczekało wyzwolenia.

Wcześniej książka Michała Wójcika otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Więcej o nagrodzie i nominowanych - tutaj 

Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę roku

„Fascynująca książka o psychice ludzkiej i ludzkich postawach. Wyżyny europejskiej literatury faktu”. Marian Turski, „Polityka”

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła.
A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady. Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze.
Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć?
Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec?
Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności?
Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków?