Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.09.2017

Debiutant porównywany do Karola Dickensa, Donny Tartt czy Johna Irvinga

John Irving powiedział w wywiadzie, że nie może sobie przypomnieć, kiedy ostatnio literacki debiut zrobił na nim tak ogromne wrażenie. W pisarstwie Hilla odnajduje dickensowski rozdźwięk pomiędzy głębokim smutkiem i rozbrajającą komedią.

Kariera Nathana Hilla o mały włos nie zakończyła się, jeszcze zanim się zaczęła. Hill, jak wielu młodych ludzi, po studiach przeprowadził się do Nowego Jorku. W jego rodzinnym domu było mało książek, mimo to o karierze pisarskiej marzył już od czasów szkoły podstawowej. Pisał krótkie opowiadania, mając nadzieję, że zainteresuje się nimi agent literacki lub wydawnictwo. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem. Jego opowiadania zostały odrzucone przez 38 agencji literackich.

Pewnego dnia latem 2004 roku, gdy mieszkał w Queens, stracił samochód, w którym znajdował się komputer i wszystkie kopie zapasowe rozpoczętych opowiadań. Po tym wydarzeniu zaczął grać w Warcraft a, który stał się jego obsesją. Po kilku latach porzucił granie i wrócił do pisania. Zaczęło się od opowiadania o trudnej relacji matki z synem. Fabuła zaczęła się jednak rozrastać - pojawiły się: uzależnienie od Warcraft a, polityka, mitologia norweska, media społecznościowe, protesty na Wall Street i kontrkultura lat 60., a na dodatek wszystko okraszone norweską mitologią. W 2016 roku powieść „The Nix" ukazuje się w prestiżowym wydawnictwie Knopf, a autor zostaje obwołany największym literackim talentem.

- Moim pierwszym odruchem było napisanie naprawdę ciężkiej powieści politycznej; potem zdałem sobie sprawę, że byłoby to nieprzyzwoite - w końcu są lepsze sposoby, aby pokazać ludziom, jak dobrze się bawić - mówi Nathan Hill.

-------------------
Nathan Hill urodził się w 1978 roku w Iowa, dorastał na Środkowym Zachodzie USA; żył w Illinois, Missouri, Oklahomie, Kansas i Nowej Anglii. Mieszkał między innymi w Nowym Jorku, Twin Cities i Chicago, teraz zaś mieszka na Florydzie wraz ze swoją utalentowaną muzycznie żoną. Jest wykładowcą języka angielskiego, prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i kursy literatury na University of St. Th omas w St. Paul w stanie Minnesota.
„Niksy" to pierwsza powieść Nathana Hilla; wcześniej napisał kilka opowiadań.

Nathan Hill

Niksy

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

Samuel ze szczegółami zapamiętał dzień, w którym opuściła go matka. Podobnie jak noc, kiedy pocałował ukochaną, i popołudnie w lesie, gdzie ostatni raz widział najlepszego przyjaciela. Wszyscy oni nagle zniknęli z jego życia.

Choć Samuel ukrył się w wirtualnym świecie Elflandii, by tam zabijać potwory, nie przestał myśleć o tych, których utracił. Gdy po latach wyruszy w podróż, by odkryć prawdę o swojej rodzinie, przekona się, że jego życie było ulotną grą pozorów. Przyszedł czas, by zmierzyć się z niksami, o których opowiadała mu matka.

Niksy to demony, które oszałamiają i uwodzą, wciągają do swojego świata i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Każdy widzi je inaczej. Niksa to ktoś, kogo kochałeś, ale nie potrafiłeś przy sobie zatrzymać, albo coś nieuchwytnego, czego szukasz przez całe życie, o czym marzysz, choć jest nieosiągalne. Każdy ma swoją niksę.

Nathan Hill z maestrią łączy skandynawską mitologię ze światem gier komputerowych, zderzając chicagowskie zamieszki z 1968 roku z ponadczasową miłością, tworzy wielowymiarowy obraz świata przenikniętego emocjami. Od tej powieści nie sposób się oderwać. Na jej podstawie powstaje serial, w którym zagra Meryl Streep.