Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

10.08.2017

Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim i Piotrem Biłosem

W najbliższy czwartek 10 sierpnia o godzinie 17 podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszynie zapraszamy na spotkanie z Wiesławem Myśliwskim i Piotrem Biłosem. Pretekstem do rozmowy będzie książka „Powieściowe światy Wiesława Myśliwskiego". Spotkanie poprowadzą Justyna Sobolewska i Michał Nogaś.


Twórczość Wiesława Myśliwskiego jest przedmiotem wielu analiz i opracowań krytycznych. Piotr Biłos proponuje nowe klucze interpretacyjne, które ukazują powieści autora Nagiego sadu z perspektyw innych niż te, które były prezentowane do tej pory. Jego książka - wydana równolegle po francusku - porusza problemy związane z poszukiwaniem tożsamości i znajdowaniem dla niej wyrazu w języku. Myśliwski, jakiego tutaj widzimy, płynnie przechodząc od powieści do powieści, wciąż przetwarza wątki własnej biografii, pisze o historii, wojnie i czasach powojennych, a także konfrontuje się z doświadczeniem śmierci.

 

„Powieściowe światy Wiesława Myśliwskiego" mogą służyć jako fascynujący przewodnik po twórczości jednego z największych polskich pisarzy współczesnych, będąc równocześnie dla czytelnika inspiracją do podejmowania wysiłku samodzielnego odkrywania kolejnych jej znaczeń.

 

We wstępie do książki czytamy: Kim jest ów autor, który uchodzi za współczesnego klasyka literatury polskiej, nie został jednak dotąd wystarczająco lub właściwie doceniony? Nie umieszczono go bowiem w konstelacji i kontekstach, które by mu zapewniły miano, na które z całą pewnością zasługuje - mianowicie pisarza o maksymalnej rozpiętości zarówno poruszanych zagadnień, jak i rozwiązań formalnych, a więc kogoś, kogo uznać wypada za powieściopisarza równego rangą Tomaszowi Mannowi, tyle że z przełomu XX i XXI wieku? Zwłaszcza jego miejsce na tle samego gatunku powieści nie zostało odpowiednio, jak dotychczas, rozpoznane i przemyślane...

 

Piotr Biłos (ur. 1977) kieruje polską sekcją w Institut National des Langues et Civilisations Orientales INALCO (Instytut Języków i Cywilizacji Wschodnich) w Paryżu, gdzie również wykłada teorię literatury i jest współodpowiedzialny za katedrę studiów translatologicznych.

Książki