Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.04.2017

O kobiecie, której nie udało się złamać

Pierwsza kobieta, która dostała Nobla.
Pierwsza osoba, która dostała dwa Noble z dwóch różnych dziedzin.
Jedna z pierwszych kobiet, które miały prawo jazdy.
To ona napisała Einsteinowi rekomendację, gdy ten starał się o stanowisko profesora na uniwersytecie w Zurychu.
Odkryła rad i polon, a dzięki jej badaniom już na początku XX wieku wdrożono leczenie raka szyjki macicy przy pomocy radioterapii.
Jednak kiedy chciała na nowo ułożyć sobie życie, sprzeciwił się jej cały świat.


„Kochanek" to opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znacie. Nie o pomnikowej postaci, laureatce dwóch nagród Nobla, o której uczyliśmy się w szkole. To historia kobiety z krwi i kości. Kobiety, która poświęciła swoje życie nauce, jednak nie były jej obce ludzkie namiętności.

Dziennikarze rozszarpywali się nawzajem, kontrowersji było tak wiele, że doszło do pojedynków: czterech na szpady i jednego na pistolety. Dwa z nich zostały sfilmowane. Dyskretnie, ale dobitnie władze dały Marii do zrozumienia, że najlepiej będzie, jeśli opuści Francję i dalsze badania poprowadzi w rodzinnej Polsce. Próbowano ją również przekonać, że nie powinna jechać do Sztokholmu po odbiór nagrody. Ona mimo wszystko wytrwała, wzniosła się ponad to i, kiedy już znalazła się w Szwecji, otrzymała honory, na które zasłużyła ciężką pracą. Tuż po powrocie przeżyła jednak załamanie. Choroba, depresja, próba samobójcza - niektórzy myśleli, że to już koniec. Niesamowita witalność Marii okazała się jednak silniejsza, tak że po niecałym roku znów była - przynajmniej pozornie - Marią Curie, do której najbliżsi przywykli: przedsiębiorczą, kreatywną, upartą, szczodrą, entuzjastyczną, pilną i pracowitą. Nie udało się jej złamać. Ale niewiele brakowało.

„Kochanek" to historia o dwójce ludzi dotkniętych wyjątkowym nieszczęściem. Marii, która straciła ukochanego męża, i Paula Langevina uwikłanego w koszmarne małżeństwo. O parze, która w swych ramionach starała się na nowo odkryć szczęście. Ich związek był skandalem obyczajowym na niespotykaną w tamtych czasach skalę. Prasa atakowała Marię z niewytłumaczalną wręcz zajadłością, przed jej domem zbierały się wrogo nastawione tłumy, podczas gdy sama Maria z niczym nie zmąconą godnością i spokojem walczyła o miłość i szczęście.

Autorka „Kochanka" Irène Frain po zakończeniu kariery akademickiej (wykładała między innymi na Sorbonie) stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych francuskich pisarek. Jest autorką ponad trzydziestu powieści i biografii. Do każdej z książek przygotowuje się, gromadząc szczegółową dokumentację i odwiedzając odległe miejsca, które opisuje. Czytelnicy kochają ją za poruszanie ważnych, głównie kobiecych tematów i przystępny, płynny język opowieści. Jej "Kochanek" to intymny portret Marii Skłodowskiej-Curie - naukowego geniusza i silnej kobiety gotowej zaryzykować wszystko dla tych, których kocha.

 

Nawet genialne umysły potrafią się poddać, gdy przychodzi miłość

Kiedy Maria Skłodowska-Curie w tragicznych okolicznościach traci ukochanego męża i naukowego partnera, Piotra, pogrąża się w rozpaczy. Ukojenie znajduje w pracy ponad siły. Lecz gdy wydaje się, że nic nie jest w stanie przywrócić jej radości życia, zdarza się to, co najbardziej niespodziewane.

Miłość. Nadchodzi nagle i sprawia, że dwoje ludzi znów może zaznać szczęścia. Maria Curie – zrozpaczona wdowa, i Paul Langevin – uczeń Piotra, przyjaciel rodziny uwikłany w nieszczęśliwe małżeństwo, zostają kochankami.

Jednak nie wiedzą jeszcze, że za plecami miłości zawsze czyha zazdrość. Wkrótce prasę obiega szokująca wiadomość – kandydatka do drugiego Nobla ma romans z żonatym mężczyzną. Na Marię spada lawina oszczerstw, a rozszalały tłum atakuje jej dom.
Lecz gdy wokół szaleje burza, Maria pozostaje spokojna jak nigdy.
I jak nigdy walczy o godność i szczęście.

"Kochanek" to intymny portret Marii Skłodowskiej-Curie – naukowego geniusza i silnej kobiety gotowej zaryzykować wszystko dla tych, których kocha.