Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.09.2016

Wiesław Myśliwski uhonorowany nagrodą Literacką im. Franciszka Karpińskiego

Wiesław Myśliwski otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Kapituła uhonorowała go za „najwyższej próby twórczość powieściową, która odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka".

Wiesław Myśliwski jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za „Widnokrąg" w 1997 i „Traktat o łuskaniu fasoli" w 2007). W swoim dorobku ma poza tym powieści: „Nagi sad" (1967), „Pałac" (1970), „Kamień na kamieniu" (1984); dramaty: „Złodziej" (1973), „Klucznik" (1978), „Drzewo" (1988), „Requiem dla gospodyni" (2000). Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane („Przez dziewięć mostów", „Pałac", „Klucznik", „Kamień na kamieniu").

To 22. edycja konkursu. Nagroda zostanie wręczona laureatowi na początku października w Białymstoku. Nagroda imienia Franciszka Karpińskiego nadawana jest przez okręgowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana" w Białymstoku. Po raz pierwszy przyznano ją w 1995 roku. Zdobył ją wówczas ks. Jan Twardowski. W minionych latach laureatami nagrody byli m.in. Ewa Lipska, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, Marek Skwarnicki i prof. Stefan Sawicki.

Patron nagrody, XVIII-wieczny poeta Franciszek Karpiński, autor sielanek („Laura i Filon"), twórca znanych pieśni religijnych - m.in. „Kiedy ranne wstają zorze" i „Wszystkie nasze dziennie sprawy" - był związany z Białostocczyzną. Jak podają badacze jego twórczości, to właśnie podczas pobytu Karpińskiego w Białymstoku powstały obie te pieśni, a także jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych polskich kolęd „Bóg się rodzi".

 

Książki