Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.08.2016

Najlepsze książki do walizki!

Wakacje na półmetku, ale przed nami jeszcze miesiąc laby! Zobaczcie, jakie książki warto spakować na urlop.

 

Jeśli szukacie dobrej powieści na lato, sięgnijcie po „Gniazdo". To zabawny i zarazem poruszający portret współczesnej rodziny, w której relacje mocno kształtowane są przez kryzys finansowy. To także świeże spojrzenie na dzisiejszych nowojorczyków, nadal niemogących otrząsnąć się po tragedii 11 września. Książka napisana z wrażliwością godną Alice Munro i humorem przypominającym najlepsze filmy Woody'ego Allena zachwyciła amerykańskich czytelników i krytyków.


Wakacje to także świetny czas, by nadrobić zaległości w klasyce. Polecamy nowe wydanie „Pani Dalloway" Wirginii Woolf. Londyn, czerwiec 1923. Jeden dzień z życia Klarysy Dalloway - kobiety targanej uczuciami i namiętnościami. Obserwując świat z perspektywy kilkorga bohaterów, Virginia Woolf odkrywa to, co ukryte za fasadą ładu, harmonii i rodzinnego szczęścia.
Klasyka, którą trzeba znać.


Na lato świetne są kryminały. Polecamy „Raz na zawsze", o którym Katarzyna Bonda napisała: „Mocna rzecz - jak browning z pełnym magazynkiem. Nie do odłożenia! Szalona historia, genialna bohaterka. Zarwałam dla Jenny Aaron noc i proszę o więcej. Kryminalny majstersztyk!". Młoda i utalentowana Jenny Aaron robiła karierę w policyjnej jednostce specjalnej. W trakcie nieudanej akcji w Barcelonie straciła wzrok. Myślała, że to najgorszy dzień w jej życiu. Myliła się. Pięć lat po wypadku przeszłość upomina się o nią. Seryjny morderca, którego niegdyś aresztowała, znowu atakuje. Teraz chce rozmawiać tylko z Jenny.


By pozostać w mrocznych klimatach, sięgnijcie po „Idealną" Magdy Stachuli. To thriller psychologiczny, którego nie będziesz mógł odłożyć. Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie oraz dziecku, które bardzo chciałaby mieć.
Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje. Potem wydarza się coś jeszcze...

Sensacyjna jest też fabuła książki "Rekiny wojny. To prawdziwa historia o fortunie i imprezach, która wciągnie was niczym "Wilk z Wall Street". Efraim szukał okazji, aby trochę zarobić i poimprezować. Postanowił wykorzystać do tego największego naiwniaka w USA - system zamówień publicznych Pentagonu. W styczniu 2007 roku on i jego kumple, Alex i David, wygrali kontrakt o wartości 300 milionów dolarów na dostawę broni dla amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Ponieważ jej nie mieli, kupili tanio starą zardzewiałą chińską amunicję od albańskich handlarzy i wysłali ją do Kabulu. Gdyby byli ostrożniejsi, może nigdy byśmy o nich nie usłyszeli. Trójka popalających trawę kumpli wkurzyła jednak kilka ważnych osób - od Moskwy po Waszyngton.


Przygotowaliśmy też coś lżejszego - „Przepisy na miłość i zbrodnię" to smakowita kompozycja miłosnych i kryminalnych przypadków, doprawiona odrobiną egzotyki. Tannie Maria kocha gotować, rozkoszować się jedzeniem i obdarowywać nim innych. Prowadzi nawet rubrykę kulinarną w lokalnej gazecie - do czasu gdy okazuje się, że czytelnicy bardziej spragnieni są porad sercowych niż kulinarnych. Wtedy odkrywa, że potrafi znaleźć lekarstwo na kłopoty miłosne niemal każdego. Nie może jednak zapobiec tragedii, która wstrząsa społecznością Karru Małego. Tannie Maria wplątuje się w krwawą intrygę i sprowadza na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo. A gdy poznaje komisarza Henka Kannemeyera, wpada jak śliwka w kompot...

A żeby wejść w egzotyczne klimaty, przeczytajcie „Beduinki na Instagramie" Aleksandry Chrobak. Autorka poznała Emiraty od podszewki. W swojej książce opisuje kraj szokujących kontrastów, gdzie to, co zabronione, często ukrywa się po prostu za przyciemnionymi szybami luksusowych samochodów. W mieście, które w zaledwie parę dekad pokonało drogę od namiotów na pustyni do najwyższych wieżowców świata, najnowsze technologie przeplatają się z tradycjami i światopoglądem dawnych Beduinów. Kręte uliczki i tętniące życiem bazary sąsiadują z sześciopasmową autostradą, po której pędzą najnowsze bentleye i używane lexusy.


Osoby zakochane we Włoszech zainteresuje nowa książka Macieja Brzozowskiego „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat". Autor bestsellerowej książki "Włosi. Życie to teatr", znawca i miłośnik Półwyspu Apenińskiego, tym razem przyjrzał się niezwykłym kobietom i zabiera nas w podróż do ich świata.

 

 

Nie zapominamy także o najmłodszych. W kinach króluje „BGF" w reżyserii Stevena Spielberga, a my proponujemy książkę, na podstawie której powstał ten obraz. Kiedy usłyszysz za oknem podejrzany hałas, nie próbuj się chować pod kołdrę. Olbrzym, który kradnie dzieciom koszmary i tak Cię znajdzie... Na szczęście Bardzo Fajny Gigant - przyjaciel Sophie - nie jest okrutnym stworem. Ale w Anglii są również inne olbrzymy - o wiele mniej przyjemne, które zajadają się dzieciakami. Czy Sophie i BFG uda się ich powstrzymać? Miejmy nadzieję, że tak - w przeciwnym razie kolejnym pożartym dzieckiem możesz być TY.


Sięgnijcie także po inne książki Roalda Dahla.
"Danny, mistrz świata" to historia chłopca, który ma najlepszego tatę na świecie. Wyobraźcie sobie jednak jego zdziwienie, kiedy okazuje się, że ojciec łamie prawo! Każdej nocy wymyka się z domu, by polować na bażanty bogatego sąsiada, pana Hazella. Danny postanawia pomóc tacie w bardzo sprytny sposób...

 

 

Młodszych czytelników zachwyci także „James i ogromna brzoskwinia". Rodzice Jamesa zostają stratowani przez wściekłego nosorożca. Chłopiec trafia pod opiekę dwóch wrednych ciotek. Pewnego dnia w ich ogrodzie wyrasta wielka brzoskwinia. Głodny James odgryza kawałek i przenosi się do niezwykłego świata, w którym żyją owady ludzkich rozmiarów. Wybierz się w brzoskwiniową podróż!