Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.06.2016

Szpieg, który pisał dla dzieci...

Oswojony wiking, wieczny chłopiec, ekscentryk, pisarz, lotnik, szpieg... Mroczny Norweg i pełen uroku młody człowiek o błyskotliwym poczuciu humoru. Autor „Charliego i fabryki czekolady" i scenariusza do filmu o Bondzie „Żyje się tylko dwa razy".

Roald Dahl urodził się dokładnie 100 lat temu. W 2016 roku obchodzona jest na całym świecie okrągła rocznica jego urodzin. I nie są to byle jakie obchody. W Wielkiej Brytanii, jego ojczyźnie, organizatorzy zaplanowali z tej okazji w ciągu całego roku 100 wydarzeń związanych z Dahlem i jego książkami, a wśród nich m.in. tradycyjne i interaktywne wystawy, spotkania czytelników czy szczególną obecność na festiwalach książek. Natomiast 13 września 2016 roku, dzień urodzin pisarza, został ogłoszony Ogólnoświatowym Dniem Roalda Dahla. Oficjalny patronat nad rocznicą urodzin autora objęła księżna Kornwalii, Kamila.

W tym roku na ekrany kin trafi ekranizacja jednej z jego książek „Bardzo Fajny Gigant" w reżyserii Stevena Spielberga. Światowa premiera filmu odbędzie się 22 czerwca. W Polsce film trafi na ekrany kin 1 lipca.

Wiele twarzy Roalda Dahla

Życie Roalda Dahla nie było nudne. Cudem uniknął śmierci, kiedy w czasie drugiej wojny jako pilot RAF-u rozbił samolot na pustyni w Libii. Brał udział w bitwie o Ateny, zestrzelił wrogi samolot. Latając hurricane'em nad Morzem Śródziemnym, marzył, by dotknąć twarzy Boga. Obracał się wśród prezydentów i gwiazd filmowych. Był brytyjskim szpiegiem. Sypiał z najpiękniejszymi i najbogatszymi kobietami świata. Jadał z Rooseveltem, przyjaźnił się z amerykańskimi milionerami i wybitnymi artystami tamtego czasu, uwielbiał hazard. Potrafił wywoływać skandale i awantury, nigdy nie uznawał politycznej poprawności. Był wiecznym outsiderem. Stał się sławny dzięki pisaniu i ochraniał całą rodzinę, gdy dotknęły ją straszliwe przeżycia. Nade wszystko był mistrzem opowieści, genialnym pisarzem dla dzieci, który nigdy nie zapomniał, co znaczy być dzieckiem i egzystować w świecie dorosłych. Jego życiorysem można by obdarować sporą liczbę osób.

Jego książki przetłumaczono dotąd na 58 języków, a ich łączny nakład przekroczył 200 milionów egzemplarzy.

Roald Dahl urodził się w 13 września 1916 r. w norweskiej rodzinie mieszkającej w Walii. Otrzymał imię na cześć norweskiego podróżnika i badacza polarnego Roalda Amundsena. Ukończył szkołę średnią, lecz zamiast college'u wybrał pracę w Shell Oil Company.Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do RoyalAir Force (RAF). Karierę pilota zakończył dość szybko - został zestrzelony nad Pustynią Libijską i spędził kilkanaście tygodni w szpitalu. W 1942 przeniósł się do Waszyngtonu, gdzie został attaché wojskowym.Pisał scenariusze filmowe - w 1955 roku do serialu „Alfred Hitchcock przedstawia" a w 1967 do filmu „James Bond. Żyje się tylko dwa razy". Był dwukrotnie żonaty - z aktorką Patricią Neal (od 1953 do 1983) i Felicity Ann d'AbreuCrosland (od 1983 do 1990). Felicity przyczyniła się do późniejszej ekranizacji powieści Dahla.

Jego najsłynniejsze książki to „Charlie i fabryka czekolady", „Wiedźmy", „Matylda", „BFG" znane również jako „Wielkomilud", „Czarodziejski palec", „Charlie i wielka szklana winda", „Danny mistrz świata", „Fleje", „Uki włóż" i „Fantastyczny pan Lis". W książkach „Boy" i „Charlie i fabryka czekolady" Roald Dahl opisał swoje dzieciństwo. W „Boyu" przedstawił system edukacji dla dzieci. Natomiast do napisania „Charliego i fabryki czekolady" zainspirowała go wizyta delegacji fabryki czekolady w szkole oraz próby smakowe wyrobów czekoladowych, których uczestnikami byli uczniowie.

Opowiadania dla dzieci zaczął tworzyć dopiero, gdy sam miał dzieci. Pisał je w małej chatce w środku własnego ogrodu, zawsze ołówkiem na żółtych kartkach.
Zdaniem innego pisarza tworzącego dla dzieci - Anthony'ego Horovitza - renesans literatury dziecięcej rozpoczął się właśnie od Dahla, a nie od J.K. Rowling, autorki sagi o Harrym Potterze. - Dahl był chyba pierwszym autorem, który sprzymierzył się z dziećmi przeciwko śmierdzącym, brzydkim i głupim stworzeniom zamieszkującym świat dorosłych - mówi Horovitz.

Dahl był przez niektórych atakowany za to, że jego książki są brutalne i straszne. Jednak on jednym z wywiadów poswiedział, że nigdy nie otrzymuje protestów od dzieci. - Wszystko, co dostaję, to radosny chichot i wiercenie się z zachwytu - twierdził.

Już w lipcu „Bardzo Fajny Gigant" w kinach!

Już za miesiąc 1 lipca za sprawą połączenia dwóch niezwykłych talentów - Roalda Dahla i Stevena Spielberga -do kin trafi ekranizacja książki „Bardzo Fajny Gigant", która właśnie ukazała się w Znak Emotikon. „BFG" to jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci Roalda Dahla i najważniejszych pozycji w jego twórczości. Za produkcję filmu odpowiada Walt Disney Pictures i DreamWorks. Będzie to pierwszy film Disneya wyreżyserowany przez Spielberga. To wysokobudżetowa produkcja przewyższająca kwotę 130 milionów dolarów. Film kręcony był w Kanadzie i na Wyspach Owczych. Na tę ekranizację czytelnicy i fani książek Roalda Dahla oraz familijnych filmów Stevena Spielberga musieli czekać 25 lat, kiedy to w 1991 roku rozpoczęły się pierwsze prace nad filmem.

 „BFG" to porywająca opowieść o małej dziewczynce i tajemniczym Olbrzymie, który odkrywa przed nią cuda i sekrety magicznej krainy. Scenariusz filmu napisała Melissa Mathison która pracowała wcześniej ze Spielbergiem przy filmie „E.T.," jednym z najbardziej przebojowych obrazów w historii kinematografii, który uhonorowany został czterema Oscarami, dwoma Złotymi Globami oraz wieloma innymi nagrodami i nominacjami do nagród.

- BFG czarował rodziny i dzieci przez ponad trzy dekady. Jesteśmy zaszczyceni, że spadkobiercy Roalda Dahla zaufali nam, powierzając tę klasyczną opowieść - mówi Steven Spielberg.

Historię BFG Roald Dahl wymyślił dla swoich dzieci. Przyjaciółka BFG nosi imię wnuczki Dahla, Sophie. To jedyna osoba z jego najbliższej rodziny, której imię wykorzystał w swojej książce. Ze wszystkich stworzonych przez siebie postaci najbardziej chyba lubił właśnie BFG, najwyżej bowiem cenił sobie opiekuńczość i wielkoduszność.