Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.03.2016

Czy dziewczyny lubią się bać?

Czym jest literatura domestic noir? Czym (i czy) się różni od chick noir? I dlaczego wstydzimy się przyznawać, że lubimy czytać książki popularne?
To tylko kilka spraw, o których z Anną Dziewit-Meller rozmawiali Katarzyna Bonda, Katarzyna Tubylewicz i Robert Ostaszewski.

- To są książki, które traktują o wykorzystywaniu tajemnicy rodzinnej, która rzutuje na teraźniejszość - mówiła Katarzyna Bonda. - Trup schowany do szafy w pewnym momencie musi wyjść. Jest w tych książkach bardzo silny pierwiastek kobiecy.

Inspiracją do dyskusji była nowa książka Jessiki Knoll „Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie", która właśnie wchodzi do księgarń. W dzień polskiej premiery autorka przyznała publicznie, że historia gwałtu na głównej bohaterce nie jest wymyślona - to jej własne przeżycia.

Obejrzyjcie skróconą wersję dyskusji

 

A tutaj wełna wersja rozmowy

 

Jej doskonałe życie jest doskonałym kłamstwem

W szkole średniej Ani FaNelli zetknęła się z okrucieństwem, do jakiego są zdolne tylko nastolatki. W dorosłym życiu robi wszystko, by wymyślić siebie na nowo. Z impetem realizuje skrupulatnie przemyślany plan: prestiżowa praca, designerskie ubrania i przystojny narzeczony z arystokratycznym nazwiskiem.
Ani jest już bardzo blisko celu. Wtedy pojawia się propozycja udziału w filmie dokumentalnym o tym, co wydarzyło się w szkole 14 lat temu.
Jest jednak coś, o czym wie tylko Ani. Niebezpieczny sekret, który może wiele zmienić.
Czy najszczęśliwsza dziewczyna na świecie odkryje przed światem mroczną tajemnicę?