Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.03.2016

Ucieczka z piekła Iranu

Wydany w latach 90. bestseller „Tylko razem z córką" opisuje losy Betty Mahmoody, która wraz z dzieckiem uciekła przed piekłem, które w Iranie zgotował jej własny mąż. Historia Amerykanki i jej aktywne działania po powrocie do USA pomogły wielu osobom, które znalazły się w podobnej sytuacji - przede wszystkim uprowadzonym dzieciom z wielokulturowych małżeństw. Teraz tę przejmującą historię możemy poznać z perspektywy Mahtob Mahmoody, córki Betty. „Nareszcie wolna" to książka nie tylko o podnoszeniu się z traumy, ale także piękna opowieść o wybaczaniu.

Rok 1984. Betty Mahmoody jest szczęśliwą żoną Mudiego - irańskiego lekarza, który od 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Żyją spokojnie, a ich największą radością jest 4-letnia córeczka Mahtob. Pewnie dlatego Betty decyduje się na wyjazd do Teheranu. Mąż przekonuje ją, że to tylko wakacje - świetna okazja, by poznać kraj jego korzeni, który ważny jest nie tylko dla niego, ale powinien również wiele znaczyć dla Mahtob, w której płynie irańska krew. Zapewnia, że po dwóch tygodniach wrócą do USA. Betty kocha i ufa Mudiemu, który przysięga na Koran, że nie będzie ich zatrzymywał w Iranie. Dlatego decyduje się na wyjazd, pakuje rodzinę i wkrótce są już w samolocie. Wtedy jeszcze nie wie, że rozpoczęła podróż do piekła.

"Nigdy nie opuścisz Iranu! Zostaniesz tu do śmierci"

Pobyt w dusznym, brudnym i skąpanym w upale Teheranie, zamiast dwutygodniowych wakacji, staje się półtoraroczną gehenną. Mudi oznajmia, że stracił pracę w Stanach i zdecydował, że zostaną w Iranie. Błyskawicznie ściąga maskę troskliwego i szanującego męża i ojca. Nie słucha błagań żony, podobnie jak cała jego rodzina, dla której oczywisty jest obecny stan rzeczy. Prawo i zwyczaje panujące w Iranie pozwalają Mudiemu na traktowanie rodziny jak przedmiotów. Staje się tyranem - na każdym kroku stosuje agresję i jest gotowy nawet zabić, by dopiąć swego - nie wypuścić z Iranu żony i córki.

Do Betty szybko dociera, że jedynym rozwiązaniem, by ocalić życie swoje i Mahtob jest ucieczka. Szuka pomocy w ambasadzie. Urzędnicy nie pozostawiają złudzeń - może wyjechać sama, bez córki. Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Betty jest uparta, silna, odważna, choć na każdym kroku pojawiają się chwile zwątpienia. Nic dziwnego skoro każdy dzień jest walką o życie. W końcu Betty i Mahtob docierają do Turcji, ale zanim się tam znajdą, przechodzą bardzo trudne chwile. Dla obu jest to ogromna trauma - szczególnie dla małego dziecka, które długo po powrocie nie może dojść do siebie, nie mogąc zrozumieć, jak bardzo różnice kulturowe wpłynęły na życie jej i jej rodziców.

„Tylko razem z córką" jasno i wyraźnie przedstawia zasady panujące w irańskiej kulturze, które wynikają z islamu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Betty znalazła się w sytuacji bez wyjścia. Wszystko sprzyjało Mudiemu - prawo, zasady, ludzie. Mógł terroryzować rodzinę i znęcać się nad nią, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Ta przepełniona bólem historia jest również opowieścią o największym i najsilniejszym uczuciu na świecie - miłości matki do córki.

Bo życie ma się tylko jedno

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Betty Mahmoody poświęciła życie dla ludzi, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji jak ona. Została prezesem i współzałożycielem organizacji „One World", której celem jest nie tylko pomoc w ratowaniu uprowadzonych dzieci wielokulturowych małżeństw, ale przede wszystkim uświadamianie, jak do takich sytuacji nie dopuszczać. To właśnie historia i aktywna działalność Betty doprowadziły do zmian w amerykańskim prawie, które ostatecznie zaakceptował Bill Clinton. Podpisanie ustawy zagwarantowało Amerykankom wsparcie państwa m.in. w takiej sytuacji, w jakiej w 1985 roku znalazła się Betty. A wszystko po to, by więziona w islamskiej kulturze kobieta mogła wrócić do kraju nie tylko sama, ale przede wszystkim z dzieckiem.

Historia Betty inspirowała i wciąż inspiruje tłumy. Stała się symbolem odwagi, nadziei i ogromnej zaradności. Kobieta występowała w wielu programach telewizyjnych, talk-show rozmawiając m.in. z Larry Kingiem, Barbarą Walters czy Oprah Winfrey. W 1991 roku powstała ekranizacja „Tylko razem z córką", w której w rolę odważnej Amerykanki wcieliła się Sally Field, znana m.in. z filmów „Forrest Gump" czy „Pani Doubtfire".

Ta opowieść musiała być kontynuowana, by chronić kobiety, które może dotknąć podobny los. To jeden z głównych powodów publikacji książki „Nareszcie wolna" - świadectwa Mahtob Mahmoody, córki Betty, która dzięki matce wyrwała się z irańskiego piekła.

Traumatyczne i pouczające świadectwo Mahtob

Mahtob Mahmoody, dzisiaj pisarka i psycholożka, zdecydowała się opowiedzieć tę zatrważającą w wielu momentach historię dopiero po śmierci ojca. Podkreśla ogromną traumę, którą przeszła nie tylko jako dziecko, ale także nastolatka i dorosła osoba. Jednak to opowieść nie tylko o tragicznych przejściach, radzeniu sobie z nimi, ale również o wybaczaniu, do którego Mahtob była zdolna. To książka, po którą powinni sięgnąć wszyscy - nie tylko ci, którzy przeczytali „Tylko razem z córką", bestseller, który ze względu na liczbę sprzedanych egzemplarzy trafił do Księgi Rekordów Guinnesa.

Mahtob Mahmoody

Nareszcie wolna

Tłumaczenie: Łukasz Müller

Prawdziwa historia ucieczki i opowieść o wybaczeniu, do jakiego zdolny jest człowiek.

Historia Betty i Mahtob Mahmoody doprowadziła do zmiany prawa w Stanach Zjednoczonych i stała się orężem w walce o odzyskanie porwanych dzieci w wielokulturowych małżeństwach.

Mahtob Mahmoody jest wesołą, rezolutną czterolatką. Dziewczynka wiedzie beztroskie dzieciństwo córki lekarza, wykształconego w Stanach Zjednoczonych Irańczyka.
Wszystko się kończy, gdy wizyta u rodziny w Teheranie przeradza się w półtoraroczną gehennę. Ukochany ojciec i mąż zmienia się w agresywnego i pełnego podejrzeń fanatyka, który za wszelką cenę chcę zatrzymać rodzinę w ogarniętym chaosem Iranie i nie powstrzyma się przed przemocą, uwięzieniem, a nawet morderstwem, by tego dokonać.
Betty Mahmoody, matka dziewczynki, podejmuje decyzję o ucieczce. I za nic nie zostawi małej Mahtob.
Nawet jeśli ta decyzja może je kosztować życie.

Oto prawdziwa relacja córki.

Nareszcie wolna to książka o podniesieniu z ogromnej traumy, ale przede wszystkim o wybaczeniu, do jakiego zdolny jest człowiek.
Mahtob Mahmoody zdecydowała się opowiedzieć swoja historię dopiero po śmierci ojca.

Mahtob Mahmoody – urodziła się w Texasie w 1979 r. Psycholożka, pisarka. Świat poznał historię uprowadzenia jej i jej matki, Betty Mahmoody, za sprawą książki Tylko razem z córką. Książka była nominowana do nagrody Pulitzera oraz stała się międzynarodowym bestsellerem.