Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.01.2016

Saga na miarę Sapkowskiego i Grzędowicza

Od czasu chrztu Polski minęło ponad sto lat, lecz wbrew temu, co piszą kronikarze, nowa wiara nie została powszechnie przyjęta. W miastach wznoszono klasztory i kościoły, ale wielu ludzi wciąż czciło dawnych bogów i bało się ich. Nową religię wyznawano często na pokaz, w sercu wciąż pielęgnując wiarę ojców.

Taka sytuacja była dla duchownych chrześcijańskich nie do przyjęcia - Polska miała być teraz terytorium Boga Jedynego, a wszystkie inne bóstwa uznano za groźne demony, które należało tępić z całą stanowczością. I tak czyniono. Oprócz świetnie wykształconych mnichów do walki z pogańskimi wierzeniami wysłano zbrojnych. Tych, których nie przekonano słowem, nawracano siłą, opornych zmuszano do uczestnictwa w mszach, a za nieprzestrzeganie postów surowo karano. Kapłani starych bogów byli bezlitośnie zabijani. Niszczono świątynie, wycinano święte dęby i obalano posągi. Dawne rytuały były rugowane lub przekształcane na modłę chrześcijańską.

A jednak dawne bóstwa nie zostały zapomniane, ich wyznawcy wciąż odprawiają swoje rytuały, czekając na dogodny moment do ataku. Ostateczne starcie Kościoła ze starymi bogami ma dopiero nadejść.

Kraj stoi na skraju przepaści. Jeśli Bolesław nie doczeka się syna, straci tron. Jego tajemniczy kronikarz Nefas jest świadom zagrożenia. Zwraca się do mrocznych kapłanów Trygława, prosząc, by odmienili Przeznaczenie. Wkrótce przekona się, co uczynił...

Po dziesięcioletniej przerwie Małgorzata Saramonowicz, znakomita autorka horrorów, wraca z nową powieścią. W „Xięgach Nefasa" odkrywa mroczne dzieje krwawej i brutalnej walki Kościoła ze słowiańskimi bogami oraz bratobójczej walki o tron między synami Władysława Hermana: Zbigniewem i Bolesławem.

Posłuchajcie fargmentów książki w wykonaniu Jacka Rozenka

 

 

TRYGŁAW SPLATA – TRYGŁAW ROZPLATA. Potrójny rytuał, potrójna zapłata, potrójna ofiara.

Podczas zakazanego rytuału w sekretnej świątyni boga o trzech obliczach losy trojga dzieci zostają ze sobą splecione na zawsze. Jednego dnia się narodzą i jednego dnia będą musiały umrzeć. Wśród nich jest potomek Bolesława zwanego Krzywoustym.

XII wiek, Polska. Gorliwi wyznawcy Kościoła z krzyżem na piersi i litanią na ustach tępią wiarę w starych bogów. Kraj stoi na skraju przepaści. Jeśli Bolesław nie doczeka się syna, straci tron. Jego tajemniczy kronikarz Nefas jest świadom zagrożenia. Zwraca się do mrocznych kapłanów Trygława, prosząc, by odmienili Przeznaczenie. Wkrótce przekona się, co uczynił…

-----

Opowieść o czasach walki Bolesława Krzywoustego o władzę, oczami jego anonimowego kronikarza, powiernika, szpiega i skrytobójcy. W tle pogańska magia, dawni bogowie i polityczne intrygi. Aż dziw, że dotąd nie było takiej fantasy.
Jarosław Grzędowicz

Czy wczesne średniowiecze w Polsce to dobry materiał na powieść fantasy? Małgorzata Saramonowicz udowadnia, że tak, tworząc niezwykły świat, w którym pradawny Potrójny Bóg wciąż rządzi puszczańską ziemią, a jego trzy mroczne oblicza to Przeznaczenie, Srogość i Pomsta. W tle zaś walka o władzę, starożytne pogańskie rytuały, dworskie intrygi i spiski. Czego chcieć więcej? To się po prostu czyta!
Maja Lidia Kossakowska

-----

Małgorzata Saramonowicz została okrzyknięta następczynią E.A. Poe’go. Autorka wyśmienitych horrorów Siostra (jednej z najbardziej niepokojących polskich powieści lat 90.), Lustra i Sanatorium, scenarzystka i producentka filmowa. Po 10 latach powraca z nową, porywającą książką.