Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

16.11.2015

Czy cierpimy na społeczną schizofrenię?

Małgorzata Bogunia-Borowska, redaktor wydanej przez Znak książki „Fundamenty dobrego społeczeństwa. Wartości" była gościem programu „Hala odlotów", którego tematem były wartości społeczne poruszone w książce.

W ostatnich latach pogłębia się ciekawe zjawisko socjologiczne, z którego wynika że Polacy są coraz bardziej zadowoleni ze swojego życia na poziomie prywatnym, a jednocześnie rośnie ich niezadowolenie na poziomie życia społecznego. Skąd ta rozbieżność? Czy cierpimy na społeczną schizofrenię? A może te dwie sfery naszego życia - prywatna i społeczna - wbrew pozorom nie spotykają się ze sobą tak często?

Deklarujemy szczęście osobiste i zadowolenie ze zdobytego statusu, a jednak w życiu społecznym i politycznym oczekujemy jakiejś dużej zmiany. Pokazały to wyraźnie wybory prezydenckie i parlamentarne. Polacy wybrali kandydatów i partie bliższe tradycyjnym, konserwatywnym wartościom. Czy mamy do czynienia ze swoistym „zwrotem konserwatywnym"? Gdzie możemy dzisiaj odnaleźć wartości i wzorce postępowania? Dlaczego młode pokolenie chętnie głosowało na partie prawicowe i konserwatywne? Czy to znak, że nie dostali od starszego pokolenia konkretnej światopoglądowej propozycji i poszukują na własną rękę wartości tradycyjnych?

O tym wszystkim rozmawiali prowadzący: Katarzyna Janowska i Max Cegielski oraz ich goście: Jacek Dehnel - pisarz, tłumacz, Marta „Marika" Kosakowska - wokalistka, autorka tekstów, prof. Janusz Czapiński - socjolog, prof. Małgorzata Boguni-Borowska - socjolog, kulturoznawca, Joanna Lichocka - posłanka, publicystka, Aleksander Doba - inżynier, podróżnik. Gościem specjalnym programu była Krystyna Janda.

Tutaj możecie zobaczyć program.

Ponadto tematyka poruszana w książce „Fundamenty dobrego społeczeństwa. Wartości" stała się podstawą dyskusji na jednym z paneli w czasie X Kongresu Obywatelskiego, którego hasłem było: „Polska jutra. Możemy być lepsi!"

 

Książka poświęcona problematyce wartości jako komponentów życia społecznego.

Godność, lojalność, miłość, odpowiedzialność, pracowitość, prawość, przyjaźń, przyzwoitość, solidarność, sprawiedliwość, szacunek, uczciwość, wolność, wrażliwość, współpraca, zaufanie, życzliwość.
Wokół tych siedemnastu ważnych słów ogniskują się zebrane w niniejszym tomie rozważania czołówki polskich socjologów. Szukają oni „cegiełek”, z których zbudowane są ludzkie wspólnoty. Poszukiwanie to staje się pretekstem do refleksji nad kondycją społeczeństw, w których przyszło nam żyć.
Czy mamy dziś do czynienia z rewolucją wartości? Czy w ich miejsce znaczenie zyskują antywartości? Jak zmienia się życie wspólnot w procesie przebudowy wartości? Na czym opieramy nasze wspólnoty – rodziny, grupy towarzyskie, środowiska pracy? Co podlega negocjacjom, a co pozostaje niezmienne? Czy istnieje jeszcze jakaś wspólnota wartości?
Znakomita antologia pod redakcją Małgorzaty Boguni-Borowskiej to pierwsza w Polsce książka stricte socjologiczna, w kompletny sposób poświęcona problematyce wartości jako komponentów życia społecznego.