Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Długie kolejki po autografy

Podczas zakończonego właśnie Big Book Festival czytelnicy mogli się spotkać i porozmawiać ze swoimi ulubionymi autorami. Sale pękały w szwach m.in. na spotkaniach z naszymi autorami: Zadie Smith, Hanifem Kureishim, Dominiką Słowik, Magdaleną Tulli i Joanną Bator.

W sobotę ogromne emocje wywołało spotkanie z uwielbianą w Polsce Zadie Smith. Autorka „Białych zębów" i „Lost and Found. Opowiadania" przez półtorej godziny odpowiadała na pytania Justyny Sobolewskiej, a później przez kolejne 90 minut podpisywała swoje książki.

W niedzielę odbyło się spotkanie zatytułowane „Jaka matka, taka córka? Pamięć między nami". W dyskusji prowadzonej przez Magdę Mołek wzięły udział Magdalena Tulli („Szum"), Joanna Bator „Wyspa łza" i Anna Janko „Pasja według św. Hanki". W intymnej atmosferze autorki dzieliły się z publicznością osobistymi doświadczeniami. Ale opowiadały także o tym, co i kiedy czytają i po jakie lektury sięgają najchętniej. Okazało się, że Anna Janko czyta dużo literatury popularno-naukowej, a Magdalena Tulli - że czyta niewiele, zdecydowanie poniżej średniej, ponieważ... dużo czasu zajmuje jej jazda na rowerze. Zaś Joanna Bator przyznała, że bardzo chętnie sięga po audiobooki.

W niedzielę wydarzeniem dnia były dwa spotkania z Hanifem Kureishim - artystą niepokornym, uznanym za jednego z 50 najważniejszych pisarzy brytyjskich po roku 1945, nazywanym następcą Salmana Rushdiego. Pierwsze ze spotkań poprowadził Tymon Tymański - rockman, performer i twórca polskiej sceny alternatywnej. Tymon i Hanif znaleźli wiele wspólnych wątków - obaj są buddystami, silnie związani ze sceną muzyczną (Kureishi przyjaźni się m.in. z Davidem Bowie). Panowie rozmawiali o muzyce, która ich inspiruje (The Beatles, John Coltrane, Miles Davis, Sex Pistols, Velvet Underground, jazz, rock i blues), literaturze brytyjskiej (Tymański studiował anglistykę) i swoich związkach z filmem (Kureishi jako scenarzysta, Tymon i jego ostatni film). Było też o emigrantach, Polakach którzy są sąsiadami Kureishiego, o niechęci autora do życia poza miastem (boi się przestrzeni i swobodnie biegających zwierząt ;) i o tym ile w Mamoonie - bohaterze „Ostatniego słowa" jest samego Kureishiego.


Podczas drugiego spotkania, prowadzonego przez Michała Nogasia w jego cyklu „Z najwyższej półki", rozmowa dotyczyła głównie poglądów Kureishiego na temat fundamentalizmu, kapitalizmu (w kontekście polskiej transformacji) i konsumpcjonizmu. Kureishi opowiadał o Wielkiej Brytanii lat 60. i 70., kiedy dorastał w wielokulturowym Londynie i o różnicach, które widzi teraz. Opowiadał, że jego synowie wkraczają właśnie w dorosłość, podejmują pierwszą pracę. Diagnozy społeczne pisarza są gorzkie i krytyczne. Podkreślał panujące wśród młodych zagubienie. 30-minutowa rozmowa Michała Nogasia z autorem dla wąskiego grona słuchaczy utrzymana była w konwencji jego radiowych audycji.


Wkrótce zamieścimy filmową relację ze spotkania z Zadie Smith, a tymczasem polecamy galerię zdjęć.