Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.01.2015

Stanisław Barańczak patronem Poznańskiej Nagrody Literackiej

Ustanowili ją wspólnie prezydent Poznania i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza podczas spotkania poświęconemu zmarłemu w grudniu poecie.

Poznańska Nagroda Literacka będzie mieć dwóch patronów: Adama Mickiewicza i Stanisława Barańczaka, a zatem i dwóch laureatów. Mickiewicz będzie patronował nagrodzie dla twórcy już uznanego, a Barańczak nagrodzie-stypendium dla młodego twórcy.

Nagroda będzie przyznawana co roku, po raz pierwszy - w maju, podczas tegorocznego festiwalu Poznań Poetów. Po połowie ufundują ją miasto Poznań i UAM.

Decyzja została podjęta na spotkaniu poświęconemu Stanisławowi Barańczakowi, podczas którego został podpisany list intencyjny w tej sprawie.

Literatura to więcej niż gra form

W trzydziestą rocznicę pierwszego wydania Etyki i poetyki w Paryżu ponownie oddajemy do rąk czytelników pełną edycję tego rzadkiego, wyjątkowego tomu. Rzadkiego, ponieważ przez lata jego podziemny przedruk krążył w drugim obiegu, a wersja paryska dotarła do nielicznych. Wyjątkowego, ponieważ mimo upływu czasu zamieszczone w nim teksty nie straciły na aktualności.

Na stronach zbioru Barańczak krytycznie interpretuje twórczość ważnych współczesnych klasyków, takich jak Mandelsztam, Brodski, Miłosz, Szymborska, Herbert czy Białoszewski. Oskarża konformistów politycznych i artystycznych. Pokazuje rangę Marca '68 i jego istotność dla pejzażu polskiej kultury. Daje pierwszorzędny przykład sztuki eseju. Przede wszystkim jednak czystym, mocnym głosem uświadamia prawdy ważne i niemodne: że literatura to więcej niż gra form, że poezja ma moc ocalania, że wciąż trwa kryzys etyczny, który nieprzełamany twórczą i osobistą odwagą, prowadzi do zła.