Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.05.2014

"Beksińscy. Portret podwójny" - recenzja

Po przewróceniu ostatniej strony, jak po każdej wybitnej lekturze, zostaje pustka, którą trudno wypełnić.

Tak o książce pisze na blogu Jakub Grygiel:
Beksińscy. Portret Podwójny to książka, która w swojej konstrukcji przypomina raczej powieść obyczajową, może nawet poniekąd kryminał. Napięcie, jakie zbudowała Grzebałkowska i mnogość środków, z których korzysta z wprawą i talentem, czynią z niej literaturę najwyższej próby. (..) Fantastyczna, hipnotyzująca wręcz, książka, która nie mogłaby być lepsza.


Pełna recenzja dostępna jest tutaj
 

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

Jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat!

To nie jest książka o znanym malarzu, który tworzył dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak wiele razy próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

"Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści."
/Mariusz Szczygieł/

"Zdaje się, że praca Magdaleny Grzebałkowskiej w tym wypadku to nie tylko przepłynięcie wpław oceanu materiałów dowodowych – to też pióro, które zdołało je powiązać tak, że tworzą spójną, arcybarwną opowieść, tak wieloperspektywiczną i zagadkową jak co najmniej samo życie."
/Dorota Masłowska, „Dwutygodnik”/

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką „Gazety Wyborczej” i autorką bestsellerowych książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" oraz "1945. Wojna i pokój".