wydawnictwo znak - Dobrze nam się wydaje

Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Emotikon Wydawnictwo Znak Horyzont Miesięcznik Znak Wydawnictwo Otawrte Stacja 7

Miesięcznik „Znak" to czasopismo z najbogatszą i najdłuższą tradycją na polskim rynku wydawniczym. Założone w 1946 roku przez grupę katolickich intelektualistów, pismo kontynuuje prowadzenie pogłębionych analiz dotyczących współczesnych problemów człowieka i otaczającego świata oraz formułowanie idei otwartości i dialogu.

więcej
  premiery
Skandynawski sposób na szczęście

Autorzy tej książki to dojrzałe małżeństwo, które zdecydowało się na własną rękę wydać napisany przez siebie poradnik, by pomóc innym przezwyciężyć kryzys w życiu i poprawić relacje w związku. W rodzimej Szwecji sprzedało się już ponad 500 000 egzemplarzy!

więcej
  wydarzenia
Zapis debaty „Islamofobie. Odsłonić twarze islamu" już w sieci

Spotkanie pod hasłem „Islamofobie. Odsłonić twarze islamu" było 9. debatą zorganizowaną wspólnie przez miesięcznik ZNAK oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

więcej
  premiery
„Piłat i Jezus" - książka o najsłynniejszym procesie ludzkości

Proces Jezusa, w którym, co ciekawe, nie zapadł wyrok, stanowi dla włoskiego myśliciela alegorię naszych czasów - świat, w który zawieszone zostaje prawo, a niewinna jednostka może zostać bezkarnie wydana na śmierć.

więcej
  premiery
Świat chce sprawiedliwości, nie zbawienia

Spotkanie Piłata i Jezusa, ludzkiej sprawiedliwości i boskiego planu zbawienia, niesie ze sobą wielki potencjał symboliczny. Jego oddziaływanie wykracza poza wyłącznie religijne ramy.

więcej
  zapowiedzi
Miesięcznik „Znak" wydaje książkę Giorgio Agambena

1 marca ukaże się kolejna z serii książek miesięcznika „Znak". Tym razem redakcja przygotowała pozycję z pogranicza filozofii, teologii i literatury - książkę włoskiego filozofa Giorgio Agambena pt. „Piłat i Jezus".

więcej
  premiery
Kiedy Europa stanie się muzułmańska? Lutowy Znak o islamofobiach

Po zamachach z 11 września 2001 r. społeczna i polityczna percepcja islamu w Europie i Stanach Zjednoczonych zmieniła się diametralnie - odkąd ideologia islamu stała się pożywką dla wszelkiej maści radykałów, wyznawcy tej religii zaczęli być traktowani jako ciało obce w świecie zachodniej demokracji.

więcej
  premiery
Granice niepełnosprawności

Socjologowie prognozują, że za jakiś czas jedna piąta populacji Ziemi będzie w jakiś sposób niepełnosprawna. Kiedy się jednak zastanowić, co oznacza to pojęcie, okazuje się, że część ograniczeń, których takie osoby doświadczają, wynika jedynie z postawy społeczeństwa wobec nich.

więcej
  premiery
Przepis na głód

Ziemię zamieszkuje ponad 7 mld ludzi, a ilość obecnie produkowanego rocznie jedzenia pozwoliłaby wykarmić 12 mld osób. Mimo to na świecie żyje ponad 800 mln cierpiących z powodu braku pożywienia, a statystycznie co pięć sekund ktoś umiera z głodu.

więcej
01.XII.2016 spotkania autorskie
Jaki jest przepis na szczęście według neurobiologa, a jaki według teologa?

Miesięcznik ZNAK zaprasza na spotkanie z prof. Jerzym Vetulanim i ks. Grzegorzem Strzelczykiem, autorami książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu", które odbędzie się 1 grudnia o godz. 18:30 w Muzeum Narodowym w Krakowie (Sala Samurajów).

więcej
  premiery
Opowiadanie Agnieszki Wolny-Hamało w nowym „Znaku"

„Mogłabym zjeść wszystkie ptaki tego miasta - mówiła. - Mogłabym zjeść tę jaskółkę"

więcej
  premiery
Miesięcznik „Znak" pyta: Czy warto jeszcze wierzyć w Europę?

Europa nie posiada jednej duszy. Jest mieszaniną, efektem wzajemnego splątania wielu odmiennych historii. Żadna z narodowych tożsamości Starego Kontynentu, oddziałujących na siebie przez wieki, nie pozostała w postaci czystej, każda za to dzieli coś z inną, także pozaeuropejską.

więcej
26.X.2016 spotkania autorskie
Spotkanie z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem

Zapraszamy na spotkanie autorskie z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem, współautorem książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu". Spotkaniem tym zainaugurujemy nowy cykl spotkań zatytułowany „aMOK Literacki".

więcej
  premiery
Sny na Javie w miesięczniku „Znak"

Sny na Javie to cykl rozmów Ewy Drygalskiej i Anny Marjankowskiej, które zapraszają do dyskusji badaczy przemian kultury najnowszej, by przybliżyć czytelnikom świat nowych technologii, programowania i gier, a także wybrane zagadnienia dotyczące transhumanizmu i kognitywnego kapitalizmu.

więcej
  zapowiedzi
Czym jest miłość?

Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu?

więcej
  premiery
Październikowy numer miesięcznika „Znak": co czyni nas lepszymi ludźmi?

Choć nie ma obiektywnej miary dla moralnego postępu ludzkości, wielkie religijne i świeckie utopie niosą nadzieję na wyeliminowanie z ludzkiego życia chciwości, nienawiści i przemocy.

więcej
  zapowiedzi
O wpływie narkotyków na życie religijne

Gdzie w ludzkim mózgu mieszka Bóg? Czy narkotyki leżą u podstaw każdej religii? Czy doświadczenie mistyczne daje rozkosz większą od orgazmu? Dlaczego w niebie nie będzie seksu? Czy wolna wola w ogóle istnieje?

więcej
  premiery
Powieść w odcinkach na łamach miesięcznika "Znak"

Od września na łamach miesięcznika „Znak" będzie ukazywała się powieść w odcinkach autorstwa Filipa Zawady "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek".

więcej
  wydarzenia
"Zdychają czy umierają. O podmiotowości zwierząt"

Miesięcznik ZNAK i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zapraszają na dyskusję „Zdychają czy umierają. O podmiotowości zwierząt", która odbędzie się 6 września o godz. 18 w Pałacu Krzysztofory w ramach wystawy „Jak pies z kotem" organizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

więcej
  premiery
„Wrony" - nowe opowiadanie Mariusza Sieniewicza w „Znaku"

W jubileuszowym numerze miesięcznika „Znak" (734-35) w dziale Stacja: Literatura opublikowane zostało nowe opowiadanie Mariusza Sieniewicza - „Wrony". Autorką ilustracji do opowiadania jest Magdalena Walkowiak.

więcej
  premiery
Tahar Ben Jelloun dla miesięcznika „Znak”

Dlaczego wspólnoty religijne mają skłonność do izolowania? Czy można być ateistą w kraju islamskim? Dlaczego islam boi się kobiet? Skąd bierze się niezrozumienie między Wschodem a Zachodem?

więcej
rozwiń więcej wydarzeń