Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Xięgi Nefasa. Trygław – władca losu

To się czyta!

Średniowieczna powieść fantasy?

Tak to możliwe, a jaki daje efekt!

Małgorzata Saramanowicz akcję książki „Xięgi Nefasa" umieściła we wczesnym średniowieczu, w XII wieku, w Polsce rządzonej przez Bolesława Krzywoustego. Kraj opanowują wyznawcy chrześcijaństwa, tępią wiarę w starych bogów. Chrześcijaństwo i pogaństwo - dobro i zło, wiara i magia. To się po prostu czyta, chłonie pożera!

Księżna Sława i Bolesław, Adelajda i Zbigniew toczą walkę o władzę. Pragnienie dziecka jest ogromnie silne. To ono ma zapewnić przyszłość dynastii i prestiż, tron, swoim rodzicom. Każde z nich wznosi modły o przyszłego dziedzica, ale jakże są one różne. Adelajda prosi o pomoc Najświętszą Panienkę. Sława składa ofiarę bogini Maranie.

Mag Ourus, przyjaciel i powiernik Bolesława, przepowiada mu potomstwo - narodziny córki. To krzyżuje wielkie plany. Córka to droga wiodąca do klęski.

Co zrobi Bolesław z ciążącym nad nim przekleństwem? Czy potrójny obrzęd Trygława zmieniający przeznaczenie odmieni los mężczyzny? Chrześcijański książę nie pokłoni się pogańskiemu bóstwu. Nefas sprzeciwia się woli władcy i zwraca się do mrocznych kapłanów Trygława, by odmienili Przeznaczenie. Nie zdaje sobie sprawy z tego, co uczynił, jakie będą skutki jego tajemniczego planu.

Słudzy Trygława potrafili szpiegować nie tylko ludzkie czyny i słowa, ale także myśli i pragnienia. Ich moc była wielka. Nefas zgodził się wziąć na swoje sumienie trzy ludzkie dusze i wystawić je na nieodwracalny los. W ten sposób zakazany rytuał splótł ze sobą na zawsze losy trojga dzieci.

Wszystkie wydarzenia na królewskim dworze spisuje przyjaciel Bolesława, były mnich, rycerz i tłumacz Nefas.

Pisze "Dzieje", by wesprzeć Bolesława i dać świadectwo jego wielkości. Przez wiele lat tworzy opis wiekopomny niosący księciu szacunek i chwałę, a potomnym wiedzę o świecie pogrążonym w niepamięci. Był kronikarzem... i szpiegiem, a oddany szpieg winien znać sekrety. Nie zawsze przekazuje prawdę. Robi to jednak, jak sam mówi, w szczytnym celu, dla dobra władcy.

"Xięgi Nefasa. Trygław - władca losu" to ciekawa, trzymająca w napięciu opowieść o Polsce rządzonej przez Bolesława Krzywoustego. To polski odpowiednik „Gry o tron", w którym obsesyjnie obserwujemy kulisy walki o władzę, świat realny miesza się ze światem magii - czarownice, magowie, tajemnicze zioła, halucynacje i przedziwne przepowiednie.

To rzeczywisty obraz średniowiecznej Polski, w której po przyjęciu chrztu wciąż własnym życiem żyją pogańskie obyczaje. Książka wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Autor z ogromną precyzją zadbał o stworzenie odpowiedniego klimatu, aury tajemniczości. Napięcie rośnie wraz z przekładaniem kolejnych stron. Czytelnik oczekuje rozwiązania zagadki potomka Bolesława i związanych z nią linią życia dwojga innych dzieci. Prosty styl, liczne dialogi i ciekawe opisy to atuty tej książki.

Nefas swoją spowiedzią zadowoli wybrednych czytelników. Sięgnijcie po tę lekturę, a z pewnością nie będziecie rozczarowani. To nie tylko opowieść o miłości i pożądaniu, misternie knutych spiskach, drastycznych małżeństwach, ale przede wszystkim wspaniała opowieść o sile przeznaczenia. Czy można przednim uciec? Przekonajcie się sami.


Recenzent: Izabela Nestioruk

TRYGŁAW SPLATA – TRYGŁAW ROZPLATA. Potrójny rytuał, potrójna zapłata, potrójna ofiara.

Podczas zakazanego rytuału w sekretnej świątyni boga o trzech obliczach losy trojga dzieci zostają ze sobą splecione na zawsze. Jednego dnia się narodzą i jednego dnia będą musiały umrzeć. Wśród nich jest potomek Bolesława zwanego Krzywoustym.

XII wiek, Polska. Gorliwi wyznawcy Kościoła z krzyżem na piersi i litanią na ustach tępią wiarę w starych bogów. Kraj stoi na skraju przepaści. Jeśli Bolesław nie doczeka się syna, straci tron. Jego tajemniczy kronikarz Nefas jest świadom zagrożenia. Zwraca się do mrocznych kapłanów Trygława, prosząc, by odmienili Przeznaczenie. Wkrótce przekona się, co uczynił…

-----

Opowieść o czasach walki Bolesława Krzywoustego o władzę, oczami jego anonimowego kronikarza, powiernika, szpiega i skrytobójcy. W tle pogańska magia, dawni bogowie i polityczne intrygi. Aż dziw, że dotąd nie było takiej fantasy.
Jarosław Grzędowicz

Czy wczesne średniowiecze w Polsce to dobry materiał na powieść fantasy? Małgorzata Saramonowicz udowadnia, że tak, tworząc niezwykły świat, w którym pradawny Potrójny Bóg wciąż rządzi puszczańską ziemią, a jego trzy mroczne oblicza to Przeznaczenie, Srogość i Pomsta. W tle zaś walka o władzę, starożytne pogańskie rytuały, dworskie intrygi i spiski. Czego chcieć więcej? To się po prostu czyta!
Maja Lidia Kossakowska

-----

Małgorzata Saramonowicz została okrzyknięta następczynią E.A. Poe’go. Autorka wyśmienitych horrorów Siostra (jednej z najbardziej niepokojących polskich powieści lat 90.), Lustra i Sanatorium, scenarzystka i producentka filmowa. Po 10 latach powraca z nową, porywającą książką.