Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Przebaczenie

Potrzebne przebaczenie

Lawrence Osborne w swojej powieści przedstawia kilkoro ludzi. Parę Anglików: Dawida - doświadczonego lekarza, pewnego siebie, gentlemana, egoistę, który nie wzbudza w ludziach sympatii. Jo - jego żonę - elokwentną pisarkę, nieradzącą sobie z emocjami, niespełnioną, niedojrzałą. Drissa - młodego Marokańczyka, sprzedawcę skamielin. Ich przyjaciół, rodziny, znajomych i nowo poznanych przez nich ludzi.

Wypadek, w którym Driss ginie pod kołami samochodu Hennigerów, jest powodem, dla którego świat zachodniej dekadencji musi spleść się ze światem konserwatywnych Marokańczyków, choć i jedni, i drudzy robią początkowo wszystko, by nie doszło do tego w większym stopniu, niż ma to miejsce na co dzień. Podróż do domu Drissa, w którą udaje się Dawid, staje się punktem zwrotnym nie tylko w jego życiu.

Autor błyskotliwie opisuje bohaterów. Pozwala czytelnikowi poznać ich w wielu sytuacjach, dziejących się nie tylko podczas bieżących wydarzeń, ale także w przeszłości. Intrygujące są przemiany i samo dochodzenie do świadomości konieczności zmiany. Śmierć, bieda, poczucie winy, osamotnienie, pragnienie miłości, samorealizacji przetaczają się przez ich (i nasze) umysły podczas wizyty na jednej z wystawnych imprez wśród przepychu i egzotyki, na której goszczą ludzie wielu narodowości.

Po co jest nam przebaczenie? Czy szukanie usprawiedliwienia nie oddala nas od człowieczeństwa/duchowości? Czy to my dążymy do zdobycia pieniędzy, czy to pieniądze zdobywają nas swoimi obietnicami?

Nasze odpowiedzi, mogą stać się momentem, w którym zdamy sobie sprawę, że splatają się w nas dwa światy... Książkę czyta się jednym tchem.


Recenzent: Magda Piwowarska

Lawrence Osborne

Przebaczenie

Tłumaczenie: Anna Gralak

Jeden z najwybitniejszych, szeroko dyskutowanych debiutów ostatnich lat

Powieść znalazła się na listach najlepszych książek roku „Guardiana”, „The Economist” i „Library Journal”.

Noc, pogrążone w mroku pustkowie, wyboista, niemal dzika droga. David i Jo, angielskie małżeństwo, jadą na przyjęcie, organizowane przez znajomych w rezydencji położonej na środku marokańskiej pustyni. Kilka wypitych drinków i kłótnia, do której dochodzi między nimi, sprawiają, że David traci koncentrację. Nie może w porę zahamować, gdy na drodze pojawia się dwójka ludzi. Jeden z młodych mężczyzn ginie na miejscu.
Kiedy para dociera do celu swojej podróży, przyjęcie trwa. Ciało mężczyzny zostaje ukryte na tyłach domu do przyjazdu policji. Ustosunkowani gospodarze mają pomóc w zatuszowaniu sprawy. Lokalna społeczność, już wcześniej zbulwersowana zachowaniem zblazowanego towarzystwa, przestaje jednak z pokorą i milczeniem akceptować obecność europejskich turystów.
W swojej porażającej, a jednocześnie niezwykle stylowej powieści Lawrence Osborne, dziennikarz i podróżnik, podejmuje problem winy i kary oraz odwiecznego konfliktu między dekadencką kulturą Zachodu a tradycyjną, muzułmańską społecznością. Autor z nadzwyczajną zręcznością konstruuje wielowymiarową, pełną napięcia opowieść.