Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Bajki, które zdarzyły się naprawdę

Piękna historia płci pięknej

Historia w szkole to nuda. Straszna. Tylko wojny, polityka i mniej lub bardziej twardzi mężczyźni. Jeśli jednak chcielibyście dowiedzieć się coś niecoś o kobietach i to na dodatek tego, czego żaden nauczyciel w szkole ani żaden podręcznik, a nawet żadna zwykła książka wam nie powiedzą, powinniście sięgnąć po tę książkę!

Kto czyta blog Kobiety i historia, tego nie muszę przekonywać, że warto! Miałam okazję przeczytać książkę przedpremierowo i pochłonęłam ją w jeden dzień! I oczywiście, moja wiedza na temat kobiet w naszej historii zdecydowanie się powiększyła! Czy wiedzieliście np., że car Aleksander I chciał adoptować Elizę Radziwiłłównę, żeby mogła poślubić przyszłego króla Prus, Wilhelma?

Takich historycznych "smaczków" jest o wiele więcej!


Recenzent: Anie Burda

Anna Moczulska opisuje historie kobiet, w których życiu bajkowe scenariusze wydarzyły się naprawdę.

Choć może to was zaskoczyć, należały do nich między innymi caryca Katarzyna I, Anna Jagiellonka, Maria Tudor, Barbara Radziwiłłówna, Joanna Szalona czy Elżbieta Bawarska (zwana Sissi).

Niektóre z nich, niczym Śnieżki, musiały stawić czoła Złym Macochom. Losy innych, jak u Kopciuszka, odmieniły się nagle jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. A jeszcze inne, niby Śpiące Królewny, późno obudziły się do życia i królowania.

I żyły długo i szczęśliwie… choć nie zawsze.

Zdaniem autorki najciekawsze w historii kobiet są zagadki i tajemnice. W swojej książce stara się rozwikłać wiele z nich, docierając do nieznanych i zaskakujących faktów z życia bohaterek.

Anna Moczulska – autorka poczytnego bloga „Kobiety i historia”, na którym opisuje mniej znane, ale nie mniej ciekawe oblicza historii. Nie ma tu rozległych relacji z przebiegu bitew czy kłótni królów i papieży. To historia z ludzką – a przede wszystkim kobiecą – twarzą.

Annę Moczulską pasjonuje historia z krwi i kości. „Bajki, które zdarzyły się naprawdę” to książka, dzięki której wybitne kobiety ­– zarówno te bardziej znane jak Katarzyna Wielka lub Barbara Radziwiłłówna, czy te mniej, jak córki królowej Bony – stają się nam bliskie, bo dzieli nas od nich jedynie upływ czasu.

Ewa Stachniak, autorka książki „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”