Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Podglądanie Wszechświata

Obraz świata

"Podglądanie" kojarzy się z dziećmi, które w swojej nieopanowanej wręcz ciekawości zaglądają w każdy kąt, podążając za tajemnicą, za przygodą. Sięgnęłam po tę książkę, bo jeśli chodzi o wszechświat, to jestem właśnie takim dzieckiem - poszukiwaczem tajemnicy. Cały świat jest wciąż nieodgadnioną przestrzenią, skłaniającą jeśli nie do rozmyślań, to przynajmniej do zastanowienia. A pędząca naprzód nauka czasem aż potyka się o nowe odkrycia. Jednak gdzie w tym pędzie ku wiedzy jest PRAWDA? Tak, ta prawda, która jest autentycznym poszukiwaniem odpowiedzi, a nie narzędziem w rękach wojny na słowa o najbardziej kontrowersyjne poglądy. Trudno się czasem połapać.
Ta książka to opowieść (bo autentycznie czyta się ją jak obyczajową historię) o wszechświecie, jaki znamy i jakiego nie znamy. Zwięzły a zarazem klarowny sposób narracji, prowadzi "dorosłe dzieci" - poszukiwaczy tajemnic przez wszechświat i teorie, które go dotyczą z dziedzin filozofii, matematyki czy fizyki. Teorie najsłynniejszych umysłów poszczególnych epok układają się jak układanka, z której jednak, wbrew niektórym głosom, da się jednak ułożyć jeden wspólny obraz, a może obraz Jedynego. . .
Recenzent: Maria Nikolczuk

Czy Wszechświat wymaga poprawek? Jak poruszają się gwiazdy? Czy istnieje życie na Marsie? Co to znaczy, że w próżni są dziury?

Podglądanie Wszechświata to pasjonująca podróż przez historię fizyki i współczesną kosmologię. Autor w przystępny i zwięzły sposób przedstawia najważniejsze problemy tych nauk. Prezentuje ogólną i szczególną teorię względności, mechanikę kwantową i teorię superstrun. Są tu również sylwetki wybitnych uczonych - zarówno tych słynnych, jak Newton, Leibniz, Einstein czy Heisenberg, jak i mniej znanych, ale równie zasłużonych dla rozwoju nauki. Refleksja naukowa łączy się tu z teologiczną - autor stawia pytania o miejsce człowieka w Kosmosie czy relacje między nauką i religią.