Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Tutaj

Obraz naszych czasów

Życie na ziemi wypada dość tanio. Za sny na przykład nie płacisz tu grosza. Za złudzenia - dopiero kiedy utracone. Za posiadanie ciała - tylko ciałem." Najnowszy tomik (2009) poezji Wisławy Szymborskiej. Przyznaję, że czuję się niepewnie, bo do poezji zbliżam się jeszcze rzadziej niż do książek współczesnych polskich pisarzy. Poetka zabrała mnie w podróż przez współczesność, ale zajrzałyśmy też do przeszłości i nawet odwiedziłyśmy Juliusza Słowackiego.
Zalewani informacjami mijamy na ulicach setki nieznajomych (a może to "któryś faraon z teczką, w okularach"). A co by się stało gdyby nagle odwiedził Cię Ty sprzed kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu lat? Jak byś siebie przyjął? O czym byś rozmawiał? Czy pamięć jest dla Ciebie ciężarem? Każdy temat wart jest opisania. Paleozoiczne otwornice też mają swoją historię, swoją opowieść, którą warto pamiętać. I być może miały nawet okazję zaprezentować się komuś pod szkiełkiem mikroskopu.
Szymborska porusza też trudne tematy, które wrosły już w naszą codzienność - jak w wierszu "Rozwód" ("Dla dzieci pierwszy w życiu koniec świata."), "Zamachowcy", czy "Identyfikacja" ("Podobno był na liście pasażerów"). Tomik zawiera 19 wierszy, do których trzeba i będzie się wracać. Obraz naszych czasów. "Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami." Zacytowane fragmenty pochodzą z wierszy Wisławy Szymborskiej, w kolejności: Tutaj, Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach, Rozwód, Identyfikacja, Nieczytanie.

Recenzent: Dorota Bocian

Zdumiewające, ile światów pomieścić można w dziewiętnastu wierszach! Wiersze Szymborskiej uderzają nagromadzeniem szczegółów widzialnego i niewidzialnego świata, który jest źródłem nieustannego zdumienia. W każdym niemal wierszu kryje się bogactwo niespodzianek i odkryć.

""Tutaj" Wisławy Szymborskiej jest książką wybitną, ponieważ stanowi ciąg dalszy wybitnej twórczości, kontynuuje jej najważniejszą właściwość, spoglądanie na świat z boku, z ukosa, trzecim okiem. Szymborska po mistrzowsku prześwietla oczywistości, pokazując ich niedostrzegane strony."
/Piotr Śliwiński/

"W tej wizji życia na ziemi, jaka wyłania się z tytułowego wiersza tomu Szymborskiej, tyle samo co zawsze jest poczucia dziwności, nieoczywistości i dysharmonijności istnienia, ale mniej jest sprzeciwu (…), więcej zrezygnowanej zgody na to, co jest."
/Marian Stala/