Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Świat na żółto. 23 małe odkrycia, które uratowały mi życie

Nietypowe spojrzenie na raka

„Mała żółta książeczka" - takie sformułowania spotyka się w opisie tej niezwykłej książki. Niezwykłej, ponieważ w niespotykany sposób porusza temat dotykający niemalże nas wszystkich, naszych rodzin, naszych znajomych czy obcych nam ludzi. Chodzi mianowicie o sposób podejścia do opisania zmagań z chorobą nowotworową.

Autor, obecnie dorosły już i wyleczony człowiek, przedstawia swoje bardzo indywidualne spojrzenie na raka, z którym przyszło mu się zmagać od 14. roku życia. Z nawrotami choroby, komplikacjami, aż do całkowitego wyleczenia w wieku 24 lat. Nigdy dotąd nie spotkałem się z takim podejściem do choroby.

Główny bohater książki Albert wypracował sobie strategię czy model podejścia do codzienności życia z chorobą nowotworową, który raczej niezbyt często się spotyka w naszej kulturze. Pozbawiony jest całkowicie poczucia żalu, smutku czy przygnębienia. Potrafi wszystko sobie wytłumaczyć i we wszystkim, co dzieje się wokół niego znajduje pozytywne strony. W ciągu 10 lat chorowania poddawany jest niezliczonym zabiegom medycznym, miesiącami przebywa w szpitalach, wychodzi z nich i wraca ponownie. Traci nogę, część płuca, wątroby. Albert po amputacji nogi za namową lekarza urządza pożegnanie i pogrzeb utraconej kończyny z udziałem przyjaciół. Jak mówi, nic się nie stało, jest strata, ale również jest korzyść. „Stracił nogę, a zyskał kikut".

Książka zawiera 23 krótkie rozdziały, które autor nazywa odkryciami mającymi wpływ na uratowanie mu życia. Rozdziały, opisujące jego widzenie świata, sposób przeżywania życia. Bardzo intymne i indywidualne podejście do spraw codziennych, do życia, śmierci i radzenia sobie z odchodzeniem bliskich osób. W końcowej części książki autor przedstawią swoją wizję przyjaźni, i daje wskazówki jak rozpoznać tzw. żółtych szczególnych przyjaciół. Po przeczytaniu książki odnosi się wrażenie, że zbyt wielką wagę przywiązujemy do spraw nieistotnych, a mało czasu poświęcamy sprawom istotnym w naszym życiu. Tracimy czas na spory, jesteśmy zabiegani i mało czasu zostaje nam na życie.

Okładka książki jest żółta, wyrazisty żółty kolor z niej bije tak jak przesłanie od autora. Kolor, który jest symbolem nadziei i życia. Bardzo ciekawa i dobrze napisana książka.


Recenzent: Zdzisław Ruszkowski

HISTORIA JAK Z OSKARA I PANI RÓŻY, TYLE ŻE… WYDARZYŁA SIĘ NAPRAWDĘ

HISTORIA JAK Z OSKARA I PANI RÓŻY, TYLE ŻE… WYDARZYŁA SIĘ NAPRAWDĘ
I CO WIĘCEJ, ZAKOŃCZYŁA SIĘ SZCZĘŚLIWIE.

23 MAŁE ODKRYCIA… Niby nic, a mają moc wywracania wszystkiego do góry nogami. Wyciągną cię za uszy z NAJCZARNIEJSZEJ DZIURY, pomogą się cieszyć, kiedy nie ma powodów do radości. Sprawią, że twój świat ZABARWI SIĘ NA ŻÓŁTO, stanie się jasny i słoneczny.
TRUDNO W TO UWIERZYĆ? A jeżeli podzieli się nimi z tobą chłopiec, który przez dziesięć lat mieszkał w szpitalu na oddziale onkologicznym, stracił nogę i otarł się o śmierć, a mimo to jest bardzo szczęśliwy?

Albert Espinosa nie owija w bawełnę, mówi wprost: „URODZIŁ MNIE RAK” - być może gdyby nie choroba, nie poczułby nigdy tej wielkiej radości życia, bezwarunkowego szczęścia, nie zrozumiał, jak ważna jest przyjaźń. Może niczego by nie odkrył?

Historia Alberta zainspirowała filmowców: na jej podstawie powstał głośny film Czwarte piętro, a Steven Spielberg wyprodukował serial Red Band Society.

TA MAŁA KSIĄŻECZKA ODMIENIŁA JUŻ NIEJEDNO ŻYCIE i STAŁA SIĘ ŚWIATOWYM BESTSELLEREM. MOŻE ODMIENI TAKŻE I TWOJE?