Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Lituma w Andach

Na tropie morderstwa

„Lituma w Andach" to niezwykła powieść, której akcja rozgrywa się w Peru, w małej wiosce w Andach. W tajemniczych okolicznościach znika trzech robotników. Ich ciała zostają odnalezione w kopalni, a śledztwo zaczyna prowadzić dwóch policjantów: Lituma i Tomasito.

Wydawało by się, że sprawa powinna być łatwa, gdyż ludzie w tym rejonie są terroryzowani, zastraszani i torturowani przez organizację Świetlisty Szlak, więc śmierć tych osób to pewnie jej sprawka. Lituma nie bierze jednak wszystkiego za oczywistość i zaczyna prowadzić dogłębne dochodzenie. Dzięki temu poznajemy wiele barwnych postaci, dowiadujemy się o zabobonach panujących w wiosce i przede wszystkim, co się tak naprawdę wydarzyło. W książce pojawia się także wątek miłosny, gdy Tomasito opowiada Litumie o swojej wielkiej miłości do Mercedes. „Lituma w Andach" to wspaniała książka ukazująca nam prawdziwe życie Peruwiańczyków, ich wierzenia i zabobony. Dzięki niej wiele możemy dowiedzieć się o tym kraju.

 


Recenzent: Monika Laufer

Mario Vargas Llosa

Lituma w Andach

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis

Najbardziej peruwiańska książka Llosy

W małej indiańskiej wiosce położonej w Andach gwałt jest czymś codziennym. Porwania, zbrodnie i terror Świetlistego Szlaku rujnują kraj, choć rzekomo mają zbudować nowy, sprawiedliwy świat.

Policjant Lituma wraz ze swoim pomocnikiem Tomasitem przebywają na posterunku w andyjskiej wiosce Naccos, stale zagrożeni napadem maoistowskich bojowników Świetlistego Szlaku. Usilnie starają się znaleźć odpowiedzialnych za śmierć trzech zaginionych w kopalni osób, konfrontując się z wrogo nastawionymi i nieufnymi mieszkańcami okolic oraz bywalcami knajpy Dionisia i jego żony Adriany, uznawanej za czarownicę.

Jako kontrapunkt dla brutalnej rzeczywistości pojawia się opowiadana podczas bezsennych nocy historia o starej miłości Tomasita do Mercedes, dziwki, którą wybawił od tortur swego szefa.

Indiańskie wierzenia, wróżby z liści koki, pojawiający się groźny pishtaco i duch muki, dodają kolorytu i komplikują śledztwo policjantów. Lituma ma cechy reportażu, odkrywa nędzę peruwiańskiej prowincji, gdzie nie dociera demokracja, prawa człowieka nie istnieją, gdzie panuje zwyrodnienie i przemoc, a jedynym rozwiązaniem jest karabin maszynowy.

Tylko mistrzostwo Mario Vargasa Llosy jest w stanie udźwignąć dramatyzm tematów zaangażowanych.