Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Śpiewaj ogrody

Mieszane uczucia i przygarść pytań

Książka jest niezła - przede wszystkim ma atmosferę. Wdzięczna jestem za (rudymentarną niestety) prezentacje kultury kaszubskiej, za wędrówkę w czasie i między kulturami i językami.

Książka wbrew niektórym opiniom w Internecie nie jest "hermetyczna" i tylko dla wysublimowanych intelektualistów (osobiście Wagnera nie lubię, Rilkego nie znam), choć być może znajomość przytaczanych dzieł jest pomocna.

Mnie osobiście przeszkadzają pewne niedociągnięcia logiczne, które po lekturze zostawiły mnie nieco bezradna. Przytoczę tylko trzy:
1. w jakim języku Ventacourt porozumiewał się ze swoimi ofiarami?!
2. jakże słępy ojciec Ernesta Teodora był w stanie samotnie chadzać po parku i tłumaczyć pamiętniki Francuza?
3. jakim tez sposobem Bernatka „dorobiła się" wnuka, który w dzień pogrzebu pani Grety miałby prawo jazdy (nijak da się to wytłumaczyć chronologią).

PS. Swoja drogą zafascynowało mnie tez tłumaczenie Rilkego "Gelenke des Lichts" jako "przeguby światła" ... równie dobrze mogło by to być "kierowanie światła", ale jako że nie znam całego dzieła ...


Recenzent: Joanna Titeux

Piękna kobieta, Gdańsk w cieniu wojny i zaginiona opera Wagnera.

Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie tajemniczej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie… I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec, z opowieści Grety zaczyna na nowo stwarzać świat. Świat, który już dawno przeminął.
Magiczna, misternie skonstruowana powieść o wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O muzyce w cieniu Hitlera, domu w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny. I o niezwykłej przyjaźni małego chłopca z piękną Gretą.

"Huelle jest mistrzem opowieści. Opowiada tak, że bez wahania wchodzimy za nim w największy nawet mrok historii."
/Guardian/

"Huelle – pisarz zakochany w opowieści."
/Polityka/

"Huelle tworzy prozę wysmakowaną, przemyślaną, opartą na klasycznej poetyce i sprawdzonych motywach."
/Gazeta Wyborcza/

Paweł Huelle jest zakochanym w Gdańsku i Hrabalu pisarzem, scenarzystą i dramaturgiem. Autorem m.in. słynnego "Weisera Dawidka", "Mercedesa-Benza" czy "Opowieści chłodnego morza". Świat, który już dawno przeminął, w jego utworach nabiera niezwykłego blasku. Tętni życiem, uwodzi i hipnotyzuje.