Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Niegrzeczne księżniczki. Prawdziwe historie bez bajkowego zakończenia

30 wyjątkowych postaci, 30 wyjątkowych historii

Miało być jak w bajce... Za górami, za lasami... Żyli długo i szczęśliwie...

Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Życie to nie bajka, a taka miłość zdarza się tylko w filmach. Roksana, Alfihilda, Hatszepsut, Katarzyna Radziwiłłowa, Paulina Bonaparte - wojowniczki, intrygantki, ladacznice. To im i wielu innym poświęciła swoją książkę Linda Rodriguez McRobbie.

"Niegrzeczne księżniczki light" to prawdziwa gratka dla fanów ciekawostek historycznych, a przede wszystkim biograficznych. To dobrze opracowane źródło wiedzy na temat znanych lub mniej znanych postaci, ciekawostki - z którymi nie zetknęłam się nigdzie indziej.

O byciu księżniczką marzą wszystkie małe dziewczynki. Chcą być piękne, bogate i kochane.

„Tytuł księżniczki wprowadza dziwne oczekiwania na temat tego, jak należy kogoś traktować, jaką coś ma wartość i co kobieta chce czy powinna osiągnąć".

Jak sprostały temu oczekiwaniu nasze bohaterki? Znalazły się w okolicznościach, których nie mogły kontrolować - stąd różne ich historie, czyny, osiągnięcia. Przeszły do historii jako kobiety, które kochały niewłaściwych mężczyzn, dokonywały okrutnych czynów, mordowały, wykorzystywały seks, jako swoją największą broń.

Olga Kijowska urządziła rzeź, by zostać świętą, a Khutulum miała walkę we krwi. Praprawnuczka Czyngis-chana trenowała zapasy i była w tym naprawdę dobra. Razem ze swoim ojcem uczestniczyła w wielu bitwach. „Gigantka" zapowiedziała, że wyjdzie za mąż tylko za kogoś, kto rzuci ją na matę. Czy komuś się to udało?

Autorka opisuje też kobiety, które przejmowały władzę w świecie mężczyzn. Justa Grata Honoria niemal zniszczyła Cesarstwo Rzymskie, a Izabelę Francuską nazwano Wilczycą z Francji.
Każda z opisywanych historii jest niezwykle ciekawa. Zadziwia fakt, że kobiety mają w sobie tyle siły w dążeniu do celu, taką wolę walki, zdobywania, przetrwania. Nie są delikatne, dobre, jak przystało na prawdziwe księżniczki. Chciałoby się wręcz powiedzieć, że czasami "ideał sięgnął bruku". (Szczególnie polecam rozdział „Ladacznice") - tu znajdziecie wiele atrakcji. Jak mówi autorka we wstępie, „owe kobiety były ludźmi, jednakże słowo >księżniczka<, ze swymi niezliczonymi konotacjami, często przyćmiewa ich społeczeństwo".

„Niegrzeczne księżniczki" to książka, którą gorąco polecam. To pełna pasji opowieść o kobietach sławnych i mało znanych, które łączyło jedno - ROBIŁY TO, CO CHCIAŁY.

Autorka starannie przygotowała się do zgłębienia tematu. Próbowała oddzielić od faktów mity i legendy, oparła się na wiarygodnych źródłach, ale jak przy każdej rekonstrukcji historycznej, jak sama mówi, niektóre informacje trzeba potraktować jako pogłoski i przypuszczenia. Stąd też podtytuł light. Dla osób chcących zgłębić temat przygotowana została bogata bibliografia.

„Niegrzeczne księżniczki" to kolejny tom wspaniałej bestsellerowej serii Prawdziwe historie. Koniecznie musicie ją przeczytać!


Recenzent: Izabela Nestioruk

Księżniczki żyją długo i szczęśliwie tylko w bajkach. Te prawdziwe musiały być silne i odważne, by przetrwać w męskim świecie.

Roksolana – dla niej sułtan traci głowę i rządzi krajem pod jej dyktando.

Alfhilda – uwięziona w wieży przez własnego ojca buntuje się, ucieka i zostaje piratem.

Olga Kijowska – morduje swoich wrogów, obejmuje władzę i skutecznie rządzi krajem.

Stephanie von Hohenlohe – porzuca księcia, by zostać szpiegiem i kochanką Hitlera.


Niegrzeczne księżniczki to prawdziwe historie 30 kobiet z różnych czasów i zakątków świata. To pełne pasji opowieści o znanych postaciach, jak Lukrecja Borgia, Anna Boleyn czy Sisi, ale też tajemnicze historie zapomnianych księżniczek z krainy Wikingów, odległych Chin, a nawet imperium Azteków. Łączy je jedno – wszystkie robiły to, co chciały.