wydawnictwo znak - Dobrze nam się wydaje

Aleksandra Gumowska

Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później

Naczelny wódz przyjął ją jak córkę, wodzowa nadała jej imię swojego podklanu, zamieszkała w chatce z liści

Kiedy pierwszy raz dotarła na Wyspy Trobrianda, poczuła się jak w środku czarno-białego zdjęcia Bronisława Malinowskiego sprzed niemal stu lat. Jego „Życie seksualne dzikich” nabrało kolorów.

Naczelny wódz przyjął ją jak córkę, wodzowa nadała jej imię swojego podklanu,
zamieszkała w chatce z liści.

Bez prądu, gazu, toalet.

Turystów przybywa tu niewielu, pieniądze nie są niezbędne, a moc czarowników zwalcza się po nowemu – mocą Jezusa.

Szesnastoletnie dziewice nadal jednak nie istnieją. A nocą, jak wówczas, atakują wiedźmy.

Oprawa miękka

Format: A5

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-06-16

ISBN: 978-83-240-2570-1

Przeczytaj także

Walczymy o Travelera
W kategorii „podróżnicza książka roku" w gronie pięciu nominowanych znalazły się dwie pozycje Znaku. Sprawdź, które książki walczą o nagrody.
>>> czytaj więcej
Oni wytyczali nowe szlaki
Zobacz, którzy autorzy podróżnicy zyskali uznanie redakcji Podróże w serwisie Gazeta.pl.
>>> czytaj więcej
Najgorętsza Książka Lata 2014
Chutnik, Grzebałkowska, Gumowska, Huelle, Myśliwski - książki naszych autorów walczą w plebiscycie TVP Kultura o miano idealnej lektury na wakacje. Głosowanie trwa do 23 sierpnia 2014.
>>> czytaj więcej
O seksie i czarach z czytelnikami
W środę, 18 czerwca zapraszamy do Warszawy na spotkanie Mariusza Szczygła z autorką książki Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później.
>>> czytaj więcej
Jest betel, będzie seks
Na Triobriandach najważniejszy jest wuj. Co nie oznacza, że ojciec jest nieważny. Polecamy wywiad z Aleksandrą Gumowska, autorką książki Seks, betel i czary, który ukazał się w ostatnim Dużym Formacie.
>>> czytaj więcej
Dyskusja o życiu seksualnym dzikich
Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół książki Seks, betel i czary Aleksandry Gumowskiej w sobotę, 14 czerwca o godz. 13.00 w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.
>>> czytaj więcej
Książka o niepowtarzalnym uroku
Chwalimy się! Książka "Seks, betel i czary" Aleksandry Gumowskiej została Podróżniczą Książką Roku 2014 w konkursie Travelery National Geographic Polska.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Podróżnicza Książka Roku 2014

Książka "Seks, betel i czary" Aleksandry Gumowskiej została Podróżniczą Książką Roku 2014 w konkursie Travelery National Geographic Polska!

Tak motywowało swój werdykt jury: za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża Czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe. I jeszcze: książka reporterska o niepowtarzalnym uroku. Więcej --> Zobacz >>

Mariusz Szczygieł

„Podejrzewam, że Kapuściński podskoczyłby z zachwytu. Zawsze marzył o podróży śladami Malinowskiego, miał ją w planach. Potem nie pozwoliły mu na nią siły. A ja liczyłem na to, że któryś z reporterów wykona jego plan w zastępstwie.
Nie sądziłem, że będzie to kobieta, a do tego krucha Ola, którą znam od lat.
Do jednej rzeczy jednak Mistrz K. by się nie posunął. Jestem przekonany, że nigdy nie użyłby w tytule słowa "seks". Już po tym widać, jak zmienił się świat”.

Wojciech Jagielski

„Przepełniona podróżniczą namiętnością opowieść o zakątku na końcu świata, dokąd w ostatnią pisarską wyprawę wybierał się Ryszard Kapuściński".

Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Beksińscy. Portret podwójny

Jeśli ktoś w tej historii jest dziki, to na pewno nie rdzenni mieszkańcy Trobriandów i okolic. Wierni zasadom i tradycji, o wyższym poczuciu moralności niż cała reszta świata razem wzięta. Jeśli ktoś im rozwala życie to turyści, misjonarze i czasem antropolodzy, którzy próbują naginać ich fascynującą rzeczywistość do swojej. Tylko nieliczni odwiedzający, jak reporterka Aleksandra Gumowska, która odbyła podróż śladami Bronisława Malinowskiego, starają się wtopić w życie swoich bohaterów, przyjmując ich zwyczaje, szanując ich odrębność, żyjąc w ich domach, jedząc z nimi. Trobriandczycy uznali ją za swoją, nadali imię Kadamwasila, pozwolili uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, jeść posiłki z wodzem, opowiadali o czarach, zwierzali się z przeszłości, chcieli się przyjaźnić. „Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później” to książka od której nie sposób się oderwać.

tu patroni

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.