wydawnictwo znak - Dobrze nam się wydaje

Od momentu ukazania się wydania niemieckiego w roku 1998 książka Szpilmana stała się światowym wydarzeniem. Została przetłumaczona na osiem języków, miała entuzjastyczne recenzje w wielu opiniotwórczych pismach na świecie.

Pisane na gorąco wspomnienia młodego pianisty z warszawskiego getta są fascynującym, choć straszliwym zapisem sześciu lat zwycięskiej walki ze stałym zagrożeniem śmiercią. Autor plastycznie odmalowuje pierwsze, stosunkowo „normalne” miesiące wojny, i rosnącą grozę osaczenia, zamknięcia, głodu i strachu. Pokazuje zwykłe ludzkie pragnienie spokoju i bestialstwo, tchórzliwość i odważną wielkoduszność.

Wbrew obowiązującym stereotypom, poszczególne cechy nie są przypisane do narodowości: są i dobrzy Niemcy, i gotowi nieść Żydom pomoc Polacy, i współpracujący z nazistami Żydzi. Ponad podziałami jest również umiłowanie muzyki, która - w sensie dosłownym - kilkakrotnie uratowała Szpilmanowi życie.

Roman Polański od dawna zamierzał zrobić film o Holocauście. Wspomnienia Szpilmana okazały się materiałem, na jaki czekał.

Oprawa miękka

Format: 137 × 204 mm

Liczba stron: 216

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2002-01-16

ISBN: 978-83-240-0230-6

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Wstęp i opracowanie: Andrzej Szpilman. Fragmenty pamiętnika: Wilm Hosenfeld. Posłowie: Wolf Biermann

Recenzje

Liczy się, aby przeżyć
70 35
"Pianista" to nie tylko książka o przeżyciach autora w wojennych "murach" Warszawy, ale także o umiłowaniu życia. Co jesteśmy w stanie zrobić, by przeżyć? Co budzi się w człowieku w momencie zagrożenia? Książka doskonale oddaje ówczesny strach ludzi "przed każdym pukaniem" do drzwi, a przez to czytelnik odbiera ją niemal wszystkimi zmysłami.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.