Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

ks. Józef Tischner

Myśli o wolności, władzy i wspólnocie

Wybór myśli wybitnego filozofa i duszpasterza – dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, co się dzieje z naszą wolnością

„Postawmy sobie bardzo proste pytanie: czy były w naszym życiu takie chwile, w których czuliśmy się naprawdę wolnymi istotami, ludźmi wolnymi? Czy były takie chwile, w których wiedzieliśmy, że mamy wokół siebie jakąś przestrzeń wolności, której zagospodarowanie wyłącznie od nas zależy? Co więcej, zadajmy sobie jeszcze drugie pytanie: czy takie chwile wolności były dla nas radością, czy były dla nas ciężarem?
(…)
Człowiek żyjący na targowisku ma przed sobą dwie drogi. Jedna to droga po płaszczyźnie: człowiek może wędrować od straganu do straganu, od rzeczy do rzeczy, od idei do idei. Człowiekowi wydaje się, że jest wolny. Jest wolny, bo może wybierać między ofertami. Ale taka wolność jest wolnością n a targowisku, nie jest natomiast wolnością o d targowiska. Wolnością od targowiska jest wolność wzwyż”.
(fragmenty książki)

Oprawa miękka

Format: 118x168

Liczba stron: 160

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-04-13

ISBN: 978-83-240-4135-0

Przeczytaj także

„Myśli o wolności..." w normalnej sprzedaży
Wszyscy zainteresowani „Myślami o wolności, władzy i wspólnocie" ks. Józefa Tischnera mogą teraz szukać tej książki w księgarniach albo zamówić ją przez internet.
>>> czytaj więcej
Zapraszamy na czwarty dzień 16. Dni Tischnerowskich
W ostatnim dniu 16. DT o. Jan Andrzej Kłoczowski, Jerzy Sosnowski i ks. Józef Krawiec odbiorą Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Gali towarzyszyć będzie koncert „Poeci Tischnera" z udziałem m.in. Ewy Kaim i Iwony Konieczkowskiej. Zapraszamy też na „Spotkania Filozoficzne Młodych" poświęcone „Wolności w sieci" oraz na dodatkowe spotkanie z Timothym Snyderem w Radiu Kraków.
>>> czytaj więcej
Zapraszamy na drugi dzień 16. Dni Tischnerowskich
O. Jan Andrzej Kłoczowski, Tadeusz Sławek, Karol Tarnowski i o. Ludwik Wiśniewski - to niektórzy z gości czwartkowych paneli poświęconych wolności. Wieczorem w PWST będzie można posłuchać fragmentów „Etyki solidarności" w interpretacji Jacka Romanowskiego. Słuchaczy radiowej Trójki zapraszamy o północy na specjalną dwugodzinną audycję poświęconą Dniom.
>>> czytaj więcej
Strefa Tischnera: Spotkanie z Anną Karoń-Ostrowską
16. Dni Tischnerowskie w Krakowie rozpoczną się w środę 20 kwietnia. Tego samego dnia przed południem czeka nas jeszcze jedno spotkanie w Strefie Tischnera. O tym, co to znaczy mieć filozoficznego mistrza i czy od Tischnera można było nauczyć się filozofii, opowie jego uczennica Anna Karoń-Ostrowska. Zapraszamy na godz. 11 do Radia Kraków!
>>> czytaj więcej
Zapraszamy na pierwszy dzień 16. Dni Tischnerowskich
Nieco inaczej niż zwykle rozpoczną się tegoroczne Dni Tischnerowskie (20-23 kwietnia). Zamiast wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera zaplanowano debatę z udziałem jej laureatów z lat ubiegłych: s. Barbary Chyrowicz SSpS, Janiny Ochojskiej i Piotra Kłodkowskiego. Powróci też przegląd filmów „Tischner na ekranie".
>>> czytaj więcej
Co się dzieje z naszą wolnością?
„Myśli o wolności, władzy i wspólnocie" ks. Józefa Tischnera to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, czym jest wolność i co się dzieje z naszą wolnością. Publikujemy dziś fragmenty tej książki. W środę 20 kwietnia - w pierwszym dniu 16. Dni Tischnerowskich - do salonów prasowych trafi specjalne wydanie „Tygodnika Powszechnego", do którego zostanie dołączona.
>>> czytaj więcej
Strefa Tischnera dla dzieci: „Czy kłamstwo boi się prawdy?"
Spotkania z dziećmi są częścią programu Strefy Tischnera od 2011 roku. Maja one zachęcić do myślenia najmłodszych, wprowadzając ich w świat filozoficznych pytań. W niedzielę 17 kwietnia o godz. 11 w Strefie Tischnera w Radiu Kraków (al. Słowackiego 22) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Pofilozofuj_my", które poprowadzą Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz
>>> czytaj więcej
Strefa Tischnera: „Przepisuję ten wiersz” i film o Aleppo
Strefa Tischnera włącza się w ogólnopolską akcję „Przepisuję ten wiersz". To próba zwrócenia uwagi na wojnę, która wciąż toczy się w Syrii, i na polskie organizacje, które niosą pomoc na Bliskim Wschodzie. W czwartek 14 kwietnia będzie można przepisać wiersz Josifa Brodskiego w księgarni De Revolutionibus i w Radiu Kraków, gdzie pokazany zostanie też film „Notatki z ciemności". Zapraszamy!
>>> czytaj więcej
Znamy laureatów, program i głównego gościa 16. Dni Tischnerowskich
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP, Jerzy Sosnowski oraz ks. Józef Krawiec zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Na konferencji prasowej w Krakowie ogłoszono też program 16. Dni Tischnerowskich (20-23 kwietnia) i poprzedzającej je Strefy Tischnera. Gościem głównym Dni będzie historyk Timothy Snyder.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.