wydawnictwo znak - Dobrze nam się wydaje

ks. Józef Tischner

Historia filozofii po góralsku

Najnowsze wydanie zostało wzbogacone o jego nieznane dotąd teksty

„Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. »Filozof« to jest pedziane po grecku. Znacy telo co: »mędrol«. A to jest pedziane po grecku dlo niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzieć, jak było na pocątku? Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole”.  

Tak ksiądz Józef Tischner w swoim największym bestsellerze wyjaśniał powstanie filozofii. Najnowsze wydanie zostało wzbogacone o jego nieznane dotąd teksty. Można się z nich na przykład dowiedzieć, że Arystoteles, chorując na żółtaczkę, napisał XII księgę Metafizyki. Księga zaginęła, ale odnalazła się na strychu w Rogoźniku. Nowym elementem są też bardzo zabawne przygody Sobka Chowańca z Jonkówek, spisane przez księdza Tischnera w latach 80.

Książkę uzupełniono też posłowiem Wojciecha Bonowicza oraz esejem Dobrosława Kota, będącym filozoficzną analizą opowieści o góralskich filozofach. Historia filozofii po góralsku to znakomita lektura zarówno dla tych, którzy poszukują rozrywki, jak i dla tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o filozofii, i to w zupełnie nieszablonowy sposób.

Oprawa twarda

Format: 144x205

Liczba stron: 124

Wydanie: czware z MP3

Data pierwszego wydania: 2002-02-11

ISBN: 978-83-240-1022-6

Przeczytaj także

Bestseller na deskach teatru w Gdyni
Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Polecamy spektakl na podstawie Historii filozofii po góralsku Józefa Tischnera.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Historia filozofii po góralsku wg księdza Józefa Tischnera
Ksiądz Tischner w internecie

tu patroni

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.