Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mario Vargas Llosa

Ciotka Julia i skryba

Tłumaczenie: Danuta Rycerz

O takim skandalu nikt jeszcze w rodzinie Maria nie słyszał!

Młody, niedoświadczony student dziennikarstwa zakochuje się nie dość, że we własnej ciotce, to jeszcze starszej o kilka lat rozwódce. Julia jest piękna, dojrzała i choć szuka dla siebie bardziej odpowiedniego kandydata na męża, traci głowę dla młodziutkiego chłopca. Kolejne odsłony zakazanego romansu przeplatane są odcinkami opowieści radiowych, które zawsze kończą się w najciekawszym momencie.

Ciotka Julia i skryba to majstersztyk nurtu „lekkiego”, wirtuozerski popis autoironii, a zarazem perfekcyjny komentarz do popkultury i jej recepcji. Kiedy powieść ukazała się po raz pierwszy, wzbudziła sporo kontrowersji, do czego niewątpliwie przyczyniły się wyraźne aluzje autobiograficzne Vargasa Llosy. Kilka lat później uwieczniona na jej kartach pierwsza żona autora, udręczona prasową nagonką, wydała tekst "Czego Varguitas nie powiedział", w którym przedstawiła własną wizję wydarzeń.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 388

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2008-03-27

ISBN: 978-83-240-0952-7

Opracowanie graficzne: Katarzyna Borkowska

Tytuł oryginalny: La tia Julia y el escribidor

Tłumaczenie: Danuta Rycerz

Materiały o książce

Więcej o autorze i jego książkach

Recenzje

Wszystkie skandale Peru
18 14
Mario Vargas Llosa, uznany już pisarz Ameryki Południowej, nagrodzony Noblem, raz jeszcze raczy nas słońcem Peru, niejednoznacznymi bohaterami i wielowarstwową fabułą, niejednokrotnie pikantną. W powieści "Ciotka Julia i skryba" nie zabraknie ani uroczej historii obyczajowej, ani skandalicznych nowinek zza oceanu. Dlaczego?
>>> czytaj więcej
Wątki autobiograficzne powieści
26 18
Książkę „Ciotka Julia i skryba" Mario Vargasa Llosy przeczytałam od deski do deski. Niestety jestem rozczarowana jej fabułą. Dla mnie skrajnie pogmatwana. Dużo bohaterów, poplątane imiona i nazwiska. Zdaję sobie sprawę, że pewnie taki był zamysł autora. Nie jest to jednak w moim guście. Do tego fragmentami powieść jest totalnie nudna.
>>> czytaj więcej
Barwne opowieści
87 39
Moje pierwsze zetknięcie z prozą Mario Vargas Llosy było na miarę spotkań z książkami W. Faulknera, V. Nabokova, E. Jelinek, a więc najwyższą literacką półką.
Do tej pory peruwiański pisarz mnie nie rozczarował, a Ciotka Julia i skryba to przypieczętowanie nie tylko pewnego etapu pracy twórczej tego pisarza, ale i mojej miłości do jego książek. 
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.